Szkice z wyobraźni

Szkice z wyobraźni

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Nigdy wcześniej dostęp do sztuki nie był tak łatwy, jak dzisiaj. Warto to wykorzystać i rozejrzeć się za ciekawymi obrazami, które w prosty sposób uprzyjemnią nadchodzące lato. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

24 maja, 19:30, Pragaleria

Malarstwo nowoczesne, abstrakcyjne jest formą ekspresji, pozwalającą artystce na puszczenie wodzy fantazji i wyrażenie siebie. Interpretacja jej obrazów nigdy nie jest oczywista i jednoznaczna, pobudza zmysły odbiorcy i inspiruje. Piękny odcień niebieskiego i minimalistyczna forma dodatkowo zachęcają do przyjrzenia się tej pozycji.

Natalia Kozarzewska (ur. 1979), Loch Lamond, 2021

25 maja, 19:00, Krakowski Dom Aukcyjny

Artystka tworzyła ikony malowane według starych wzorów, później stosowała własną technikę, włączając wypalanie i intarsję. Na szkle zaczęła malować w 1968 roku. Do końca życia prowadziła izbę twórczą, a jej gościnny dom był zawsze otwarty dla wszystkich, których interesowała sztuka. Oprócz malarstwa na szkle miała jeszcze jedną wielką pasję – kwiaty, które często pojawiają się na jej pracach. Twórczość artystki jest utrzymana w charakterystycznej, oryginalnej ornamentyce z urzekającą grą kolorów.

Ewelina PĘKSOWA (1923-2015), "Pieta (Matka Boska Limanowska" (1988)

25 maja, 19:30, Galeria Xanadu

Piękna praca przedstawiająca mandalę, idealna dla miłośników tego symbolu. Artystka podeszła ciekawie do tematu, wybierając formę kropek jako budulca przestrzeni i kształtów. Również połączenie kolorystyczne jest atrakcyjne dla oka.

Emilia Formella, Rozkwitanie, 2021

26 maja, 18:00, Rempex

Artysta był twórcą malarstwa portretowego, malował również pejzaże, alegorie oraz obrazy o treści sakralnej. Stosując pastel, był twórcą wielu obrazów przedstawiających kobiety, ilustrował książki i był autorem pocztówek. Poza malarstwem zajmował się również rzeźbą, tworzył w terakocie i gipsie. Prezentowany portret będzie wspaniałą ozdobą niejednego salonu.

Michał ICHNOWSKI (1857-1915), Brunetka, 1909?

26 maja, 19:00, Galeria Stalowa

Ciekawa forma kompozycji i technika wykonania sprawiają, że obraz jest bardzo nowoczesnym typem pejzażu. Natomiast jego klasyczna strona spowoduje, że wpasuje się do wielu aranżacji wnętrz.

Mariola Świgulska (ur. 1961), Romantic blossom, 2021

26 maja, 19:30, Cavaletto

W centrum zainteresowania artystki jest postać kobiety, jej piękne ciało i niezwykła dusza. Artystka pozostawia na płótnach nie tylko nagość fizyczną, ale również emocje. Portret kobiety będącej jakby „za szybą” daje duże pole do interpretacji i przykuje uwagę wielu odbiorców.

Renata Brzozowska, Jaszurka

26 maja, 19:30, Rempex

Litografia jednego z najbardziej znanych artystów na świecie, a z pewnością jednego z najbardziej cenionych surrealistów. Jego twórczość ma wielu miłośników, co nie jest zaskakujące ze względu na wspaniały warsztat i ogromną wyobraźnię.

René MAGRITTE (1898-1967), Domaine Enchanté, z cyklu: “Les Enfants trouvés”

27 maja, 20:00, Paint Gallery

Motyw tancerki lub baletnicy od wielu lat inspiruje artystów i sprawia, że tworzą bardzo interesujące prace. Dynamiczna kompozycja, która zwraca uwagę także przemyślanym prowadzeniem plam koloru. Obraz będzie wspaniałym prezentem dla osoby w każdym wieku.

Małgorzata Ambroziewicz, Baletnica

29 maja, 12:00, Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Jan Hrynkowski, jeden z największych artystów Krakowa w dwudziestoleciu międzywojennym wypracował pod wpływem koloryzmu indywidualny styl. Charakterystyczny rysunek, kontrasty i kolorystyka oraz powracająca w ostatnich latach popularność artysty sprawiają, że wiele osób poszukuje prac autorstwa artysty.

Hrynkowski Jan (1891-1971), Miasteczko, lata 60-te XX w.

29 maja, 16:00, DESA Kraków

Artysta po 11 latach wrócił do motywu gry w golfa. W 2010 roku, na zamówienie właściciela pola golfowego, Marek Okrassa namalował obraz "Golf". Była scena rodzajowa o wymiarach 252 x 365 cm ukazująca fragment pola golfowego nad morzem i zgromadzone tam wytworne towarzystwo. Artysta wybrał oryginalny sposób kadrowania. Dynamiczne wyjście poza kadr z sylwetką samochodu intryguje i zachwyca formą.

Marek OKRASSA, Golf. Biały kabriolet

30 maja, 19:00, Connaisseur

Mikołaj Kochanowski rozpoczynając od klasycznego malarstwa, szybko zaczął poszukiwania własnej formy wyrazu, którą odnalazł w abstrakcji geometrycznej, często tworzonej przy użyciu gotowych przedmiotów. Minimalistyczna kompozycja z istotną kolorystyką, która podkreśla jej formę.

Mikołaj Kochanowski (1916-1987), "Pomarańczowa abstrakcja"

30 maja, 19:00, Galeria Vratislavia

Artysta głównie zajmował się motywami Górali i Hucułów, szukał inspiracji na pograniczach ukraińsko-rosyjskich, w okolicach Charkowa i Krymu, a także dalej w Gruzji i na Kaukazie. Jego imponujący warsztat ukształtował się w czasie plenerów, które przez wiele lat organizował na Huculszczyźnie, głównie zimą. Obraz zachwyca światłocieniem i wysmakowanymi tonacjami barwnymi.

Władysław JAROCKI (1879-1965), Hucułka w słońcu, 1937

30 maja, 19:30, Life4Art

Ciekawa propozycja dla szukających klasycznego w formie obrazu. Styl martwej natury kojarzy się ze średniowieczem lub wręcz nasuwa skojarzenia z antykiem. Artystce udało się w ciekawy sposób stworzyć efekt przydymionego tła, co nie przeszkadza w zachwycie nad kolorystyką.

Elżbieta Sanojca(pseud), Martwa natura z pomidorami

30 maja, 21:30, Kwadrat Art

Artystka lubi poruszać tematy życia codziennego, jak i marginesów społecznych. Często przedstawia sceny bądź doświadczenia dotyczące jej życia prywatnego. Kompozycja obrazu jest z jednej strony bardzo realistyczna, z drugiej natomiast, dzięki kolorystyce, kontrastom i wyraźnym konturom nosi znamiona abstrakcyjnej. Czyste barwy i jasne przedstawienie przyciągają wzrok, który po chwili skupia się na pięknym malinowym odcieniu.

Agata Słomianowska, Koktajl malinowy, 2016

28 maja, 19:30, Black Art

Janusz Szpyt doskonale odzwierciedla rzeczywistość za pomocą sztuki, tworzy doskonałą dokumentację losu ludzkiego. Interesujący sposób posługiwania się rysunkiem, plamą barwną i światłocieniem wyróżnia jego prace na tle innych i sprawia, że zapadają w pamięć na długo.

Janusz Szpyt ( 1960), Bar

29 maja, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Wypracowany przez artystę sposób posługiwania się pędzlem nawiązuje do jego zamiłowania do rysunku. Wyraźna obecność kresek i silnego modelowania światłocieniem oraz intensywne połączenie kolorystyczne sprawiają, że mamy do czynienia z bardzo oryginalną pozycją.

Adam Wątor (ur. 1970), Trzy trójkąty, 2021

30 maja, 19:30, Galeria Akwarium

Dzieła Andrzeja Leszczyńskiego, głównie martwe natury, pejzaże i portrety to znakomite, realistyczne i jednocześnie pełne niezwykłej magii obrazy, które doskonale urozmaicą lub uspokoją wnętrze.

Andrzej Leszczyszyn,Pejzaż,1978

keyboard_arrow_up
+