Sztuka dobrego samopoczucia

Sztuka dobrego samopoczucia

Warto otaczać się tym, co dobrze na nas działa, co daje nam siłę i poprawia samopoczucie.

Proponujemy Państwu spędzenie kolejnego tygodnia ze sztuką w tle, mając nadzieję, że spełni swoją funkcję.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.21 kwietnia, 20:00, Galeria Maya

Zaletą obrazu Grażyny Muchy jest ciekawe i dynamiczne zestawienie kolorystyczne. Gruba warstwa farby unaocznia gest artysty oraz sposób posługiwania się narzędziem malarskim, w tym przypadku szpachlą.

Mucha Grażyna - Maki II

22 kwietnia, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Akty były częstym motywem w twórczości Jerzego Nowosielskiego. Wyraźny kontur podkreślający ciało, w zasadzie ograniczający przestrzeń na obrazie i nadający jej kształt ciała, nadaje kompozycji cech abstrakcyjnych, wręcz geometrycznych - kompozycji otwartej, która pomimo prostoty jest bardzo dynamiczna.

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 tamże), Akt

Jan Tarasin jest uważany za klasyka współczesnego malarstwa polskiego. Akwarela jego autorstwa to przykład twórczości artysty zmierzającej w kierunku abstrakcyjnym. Sam mówił o swojej twórczości, że nie chce, żeby jego prace miały bezpośrednie odniesienia do jakiegoś gotowego tworu natury.

Jan Tarasin (1926 Kalisz - 2009 Warszawa), Bez tytułu, 1988 r.

22 kwietnia, 18:00, Rempex

Obraz olejny Wojciecha Weissa to bardzo atrakcyjna pod względem artystycznym pozycja. Dobór kolorów, nagość modelki i rozmycie konturów tworzą zmysłową kompozycję, zarazem pozwalając na zajrzenie za kulisy pracy malarza.

Wojciech WEISS (1875-1950), Czytająca modelka

Obraz ten jest przykładem świetnego technicznie malarstwa pejzażowego, którego Kamocki uczył się od Jana Stanisławskiego. Pejzaż Zatoki Puckiej został namalowany w symbolistycznej formule, akcentując pierwszy plan. Jest to charakterystyczna cecha malarstwa tego artysty.

Stanisław KAMOCKI (1875-1944), Zatoka Pucka, ok. 1930

22 kwietnia, 19:00, Agra-Art

Przykład ciekawego, nierealistycznego pejzażu z elementami figuratywnymi. Warto zwrócić uwagę na detal oraz sposób wykorzystania i połączenia różnych odcieni kolorów i światła budujący oniryczny charakter obrazu.

Grzyb Sabina Maria, LIST MIŁOSNY, 2019

22 kwietnia, 19:30, Rempex

Dwie grafiki Lucjana Mianowskiego dzięki kompozycji poruszające z jednej strony kwestie tożsamości człowieka, z drugiej zagadnienie ludzkiego umysłu. Człowiek był częstym tematem grafik artysty, a szczególnie powielanie jego ciała na różne sposoby.

Lucjan MIANOWSKI (1933 Strzemieszyce - 2009 P, Zestaw 2 grafik

24 kwietnia, 19:30, Art In House

Akwarela Mai Berezowskiej to prawdziwy rarytas wśród pozycji dostępnych na aukcji, ze względu na wykonanie, ale także ciekawą postać samej artystki. Subtelne prace o tematyce erotycznej były jej znakiem rozpoznawczym. Zdarzało się, że odważniejsze egzemplarze budziły kontrowersje, nadając artystce miano skandalistki. Bez wątpienia z każdej z nich bije radość na przekór ciężkiemu losowi Berezowskiej.

Maja Berezowska, Kąpiel z Astronomem, 1955

25 kwietnia, 12:00, Rynek Sztuki

Józef Panfil to przykład współczesnego malarza tworzącego w nurcie realizmu. Martwa natura w jego wykonaniu ma uniwersalny charakter, posiada zarówno cechy swojskie, jak i pasujące antycznego, śródziemnomorskiego klimatu. Wybór brązowej gamy kolorystycznej podkreśla rzeczywisty, przybrudzony wizerunek przedmiotów na obrazie.

Józef Panfil (ur.1958) Martwa natura

25 kwietnia, 17:00, Dom Aukcyjny Ostoya

Jedna z ciekawszych pozycji dostępnych w tym tygodniu na aukcjach, szczególnie dla miłośników sztuki chińskiej. Przykład typowego malarstwa chińskiego, gdzie obrazy były malowane farbami wodnymi na papierze ryżowym lub, jak w tym przypadku na jedwabiu.

KOBIETA W CHMURACH, Chiny, 1 poł. XX w.

Wśród przedmiotów dostępnych na aukcjach w tym tygodniu pojawia się również porcelana. Wartą uwagi pozycją jest komplet porcelany wyprodukowany po 1930 roku w Zakładach Porcelany „Ćmielów”.

SERWIS PŁASKI, Polska, Ćmielów, po 1930

keyboard_arrow_up
+