Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Sztuka patrzenia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Nie od dzisiaj wiadomo, że nasz umysł bardzo pozytywnie reaguje na obcowanie ze sztuką. Neurony lustrzane przekształcają obrazy widocznie na płótnie w prawdziwe emocje. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Boucher, Pejzaż leśny, 2 poł. XVIII w.
05 września, 19:00, Jagiellońska 1

Ze wstępnej analizy wynika, że może być to obraz pędzla malarza francuskiego Françoisa Bouchera, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli rokoka. Artysta zrobił nadzwyczajną karierę i malował niezwykle ciekawe obrazy. Pejzaż ten jest przykładem klasycznego nurtu twórczości artysty, o dosyć ciemnej kolorystyce. Przypadnie do gustu miłośnikom francuskiego malarstwa i pejzaży.

Boucher, Pejzaż leśny, 2 poł. XVIII w.

Danuta Wójcik (ur. 1978, Iłża), Sen, 2018
05 września, 19:00, DESA Unicum

Słowa, które określają obrazy Danuty Wójcik to m.in. ekspresja, zabawa kolorem, symbolami i indywidualnymi skojarzeniami na temat rzeczywistości. Artystka nazwała swój obraz sen, możemy więc przypuszczać, że przedstawiła kolorowe, bajkowe i nieco abstrakcyjne marzenie senne. Dzięki pojawieniu się realistycznych elementów kompozycja ta jest nam bliska i wiarygodna.

Danuta Wójcik (ur. 1978, Iłża), Sen, 2018

Wincenty Wodzinowski (1866 Igołomia k. Miechowa - 1940 Kraków), Żniwiarze
06 września, 19:00, DESA Unicum

Piękny, emocjonalny portret wykonany przez artystę zafascynowanego wsią i jej życiem. Posługując się ciepłą kolorystyką, z dominantą sepii i czerwieni Wodzinowski wytworzył ciepły, pozytywny klimat, który odczuwa odbiorca. Niezwykle realistycznie przedstawione postacie, historyczne ubiory i wierność detalom to też świadectwo dokumentalne tamtych czasów.

Wincenty Wodzinowski (1866 Igołomia k. Miechowa - 1940 Kraków), Żniwiarze

Józefina Litwin, Tęsknie
06 września, 19:00, Paint Gallery

Ciekawy portret, którego melancholijny wydźwięk podkreśla monochromatyczna kolorystyka. Artysta w oryginalny sposób przedstawił uczucia widocznej na obrazie kobiety, dbając zarówno o sferę realną, jak i metaforyczną. Kompozycja sprawia, że możemy na chwilę wejść do umysłu modelki i poczuć jej emocje. Mroczna natura podkreśla charakter tego przedstawienia.

Józefina Litwin, Tęsknie

Janusz STRZAŁECKI - JAST (1902-1983), Martwa natura z jabłkami i butelkami
07 września, 18:00, Rempex

Klasyczna, barwa martwa natura. Malarz zadbał o obecność zarówno owoców, kwiatów, przedmiotów, jak i tkaniny. Każdy z elementów został przedstawiony z niezwykłym realizmem i niemal fotograficzną dbałością o szczegóły. Różnorodna kompozycja, złożona z wielu elementów jest ciekawa i przyciąga uwagę.

Janusz STRZAŁECKI - JAST (1902-1983), Martwa natura z jabłkami i butelkami

Paweł Pierściński, Krajobraz z drzewami, ed. 1/1, 1966 - 2015
10 września, 12:00, 101 Projekt

Artysta był współtwórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – nurtu krajobrazowej fotografii czarno-białej lat 60. i 70. XX wieku. Szczególnie umiłował sobie pejzaż, który na jego fotografiach przybiera niemal abstrakcyjną formę. Pierściński był autorem ponad 250 wystaw indywidualnych, ponad 600 razy eksponował fotografie na wystawach.

Paweł Pierściński, Krajobraz z drzewami, ed. 1/1, 1966 - 2015

Malarz nieokreślony, Gondolier
10 września, 20:00, Rzeszowski Dom Aukcyjny

Pejzaż został namalowany w charakterystyczny sposób. Artysta zadbał o oddanie charakteru budynków i krajobrazu, jednakże zrobił to, operując bardziej kolorem i plamą, aniżeli wyraźnym konturem i realistycznym oddaniem szczegółów. Kompozycja skupia się na oddaniu emocjonalnego wrażenia z pobytu we włoskim mieście, ciekawie operując kolorami.

Malarz nieokreślony, Gondolier

keyboard_arrow_up