Sztuka wobec rzeczywistości

Sztuka wobec rzeczywistości

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Piękno we współczesnej kulturze jest odbierane bardzo indywidualnie i subiektywnie. Piękno sztuki polega między innymi na tym, że uwiecznia ona spojrzenie na świat ludzi żyjących w danych czasach. Dlatego interesującymi motywami są sceny rodzajowe, portrety i pejzaże.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.09 czerwca, 17:00, Rempex

Cykl Pieszczotki to seria bardzo zmysłowych fotografii. Przemijalność fizyczna, ogólnie fizyczność to kwestia znacząca i wyraźnie widoczna w fotografiach Gierzyńskiej, której twórczość od wielu lat oscyluje wokół tematu kobiecości. Artystka umiejętnie przetwarza fotografie, na przykład dodając im rysunki lub czerpiąc z innych technik plastycznych.

Teresa GIERZYŃSKA (ur. 1947), Pieszczotki X z cyklu „O niej”, 1981

Pejzaż czeskiego artysty jest interesującym przykładem jego twórczości, gdyż Hofman jest znany w większości dzięki swoim projektom architektonicznym lub obrazom nawiązującym do kubizmu. Prostota obrazu i lekko przybrudzone kolory realistycznie oddają czeski krajobraz.

Vlastislav [sic!] HOFMAN (1884-1964), Pejzaż

09 czerwca, 21:30, 101 Projekt

Ciekawa alternatywa wśród większości rzeźb dostępnych na aukcjach. Rzeźba jest interesująca pod względem sposobu ujęcia tematu i postaci, swojej surowości w formie i obróbce. Artysta tworzy serie rzeźb kameralnych, będąca małych rozmiarów Ławeczka będzie ciekawym elementem wystroju każdego wnętrza.

Leszek Michalski, Ławeczka, 2020, unikat

Artysta w ciekawy sposób pokazał miejski pejzaż. Ulicę Bracką oglądamy, jakbyśmy byli uczestnikami ruchu ulicznego lub przyglądali się jej przez obiektyw aparatu. Efekt rozmazania pogłębił realizm deszczowego ujęcia, a pomimo tego zabiegu detale na obrazie są nadal bardzo dopracowane i w charakterze.

Arkadiusz Mężyński, Deszcz na Brackiej

10 czerwca, 17:00, Galeria Vratislavia

W pracy twórcy polskiej szkoły drzeworytu widać typowe cechy jego stylu takie jak rytmizacja i dekoracyjna stylizacja form oraz lapidarność stosowanych środków graficznych. Dla miłośników gór i Podhala prace Skoczylasa to pozycje obowiązkowe, gdyż artysta słynie z roli piewcy góralskiej kultury.

Władysław Skoczylas (1883 - 1934), Pochód zbójników, 1913 r.

12 czerwca, 19:00, NEXT - Aukcje Sztuki

Artystka tworzy obrazy w stylu impresjonistycznym, nakładając różnokolorowe plamy na jednobarwne tło. Odwrócenie rzeczywistych kolorów elementów obrazu przywodzi na myśl również zabiegi fowistów. Abstrakcyjne kolory plam nakładanych grubą warstwą farby ożywiają obraz, nadając mu rytm i nastrój.

Monika SIWIEC, Na drugim brzegu, 2020 r.

13 czerwca, 21:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Roman Modzelewski to ikona polskiego designu, dlatego malarstwo abstrakcyjne, operujące figurami i bryłami geometrycznymi było mu szczególnie bliskie. Artysta zajmował się badaniem obrazów powidokowych, eksperymentując z formą i kolorem, co jest widoczne na tym obrazie.

Roman Modzelewski (1912 Łoździeje/Litwa - 1997 Łódź)

Portrety były częstym motywem w twórczości artysty. Oprócz stylu nawiązującego do realistycznego malarstwa przełomu XIX i XX w. ciekawym elementem obrazu jest niewątpliwie arlekin, który przełamuje tę konwencję i jest motywem pochodzącym z innego porządku. Również kotek zaskakuje swoją wielkością i sposobem pokazania.

Jerzy Potrzebowski (1921 Sandomierz – 1974 Kraków), Dziewczyna z arlekinem i kotkiem, 1970 r.

keyboard_arrow_up
+