Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Targi sztuki

Jakie mają znaczenie i jaką pełnią funkcję na rynku sztuki? Czy stanowią realne zagrożenie dla przestrzeni galeryjnych?

Odpowiedź na pytanie: czym są targi sztuki, wydaje się prosta – jest to miejsce, w którym skupiają się galerie z całego świata, aby wystawiać i sprzedawać dzieła sztuki. Ale co kryje się za rosnącą popularnością targów i jak to wpływa na wielki rynek sztuki?

Targi sztuki wypracowują 40 procent sprzedaży galerii według danych TEFAF - raportu rynku sztuki w 2015 roku, w porównaniu do 48 procent sprzedaży dokonanych w galerii. Niektóre galerie uzupełniają do 70 procent swoich rocznych obrotów na targach, tak więc pozostawanie poza obiegiem może poważnie zaszkodzić finansom galerii. Co za tym idzie, może odbić się także na reputacji wśród artystów, kolekcjonerów i innych galerii.

Rosnący udział sprzedaży dokonanej na targach wynika z prostego czynnika: nowi, zamożni nabywcy wchodzący na rynek sztuki nie mają czasu, by poświęcić go na wizytę w galeriach. Większość przyszłych klientów stanowią ludzie, którzy naprawdę są bardzo bogaci natomiast, co za tym idzie, bardzo zajęci. Dlatego też, rozrastający się w skali międzynarodowej rynek sztuki, dzięki targom zyskuje niezwykle wygodny i ważny format dla demografii kolekcjonerów.

Kolekcjonerzy przyzwyczajeni są do doświadczenia targów poprzez pryzmat zasilania swoich kolekcjonerskich potrzeb w obrębie danego asortymentu. Rynek sztuki stopniowo zdecentralizował przestrzenie galeryjne na przestrzenie wystawowe targów sztuki. Galerzyści coraz częściej stają się podróżującymi marszandami - wystawiają i sprzedają dzieła sztuki w ośrodkach kongresowych na całym świecie.

Rozwój ten ma bardzo dużą rzeczywistą wadę. Internacjonalizacja handlu sztuki położyła swój cień na galeriach, które obecnie oprócz czynszu i pensji w swoim budżecie, muszą brać pod uwagę wydatki związane z partycypacją na różnych targach, które obejmują drogie i wyspecjalizowane przesyłki, ubezpieczenia, wynajem stoiska i zakwaterowanie w obcych miastach. Dodatkowo targi sztuki wymagają poświęcenia czasu i pieniędzy, które na dany moment spychają program galerii na drugi plan.

Uzyskanie dopuszczenia do udziału w targach sztuki jest rzeczą kluczową dla galerii i w dużym stopniu opiera się na wykazie światowych wydarzeń, które wiążą się z prowadzeniem sprzedaży. Pomimo znaczenia targów, nie każdy wie, jak działa proces dopuszczenia do udziału w nich.Komitet właścicieli galerii wyznaczony przez organizatorów targów ma za zadanie podjąć decyzję, które galerie będą w tym wydarzeniu uczestniczyć. W przypadku na przykład Art Basel-największych i najbardziej prestiżowych targach na świecie - sześć osób decyduje o losie setek galerii.

Konkurencja, aby dostać się na najważniejszy event artystyczny jest naprawdę duża. Podczas tegorocznej edycji Art Basel, zostało przyjętych 287 uczestników spośród ponad 900 kandydatów. Być powołanym do komisji selekcyjnej to wielki zaszczyt, pozycja obejmuje wiele więcej pracy niż by mogło się wydawać. Nie istnieją konkretne kryteria, które określają kierunek selekcji. Raczej powszechne przekonanie, że dana galeria lub artysta przez nią reprezentowany jest bardzo interesujące i wart uwagi. Kryterium stanowi tu uczucie, że coś jest na tyle ciekawego, atrakcyjnego i pociągającego w swojej oryginalności, a czterech z sześciu członków komisji musi na to przystać. Galerie mają pochodzić z różnych części świata i muszą wystawiać sztukę, a nie tylko być reprezentowane przez swoich dealerów. Podczas, gdy krytyka jest rzadkością niektórzy zwracają uwagę, że format doboru galerii może stanowić konflikt interesów, ponieważ galerzyści z komisji kwalifikacyjnej mogą potencjalnie wykluczać konkurentów do wejścia na główny rynek. Jednakże konkurencja nie stanowi żadnego elementu w pracy profesjonalnego komitetu selekcyjnego.

Jednakże dzisiejsi klienci oczekują, że ich ulubione galerie będą uczestniczyć w targach sztuki. Wielu przedsiębiorczych artystów liczy na prezentację swoich prac w tym kontekście. Galerie zostały uzależnione, ale też postawione przed uzyskaniem dostępu do uczestnictwa w głównych i najważniejszych wydarzeniach wystawowych w świecie sztuki. Na chwilę obecną format targów sztuki jest obowiązkowy i pozostaje nie do zatrzymania jeśli chodzi o rozwój rynku.Wzrost znaczenia targów sztuki to przede wszystkim pełnienie funkcji miejsca, gdzie można uzyskać przegląd światowego rynku w jednym momencie, gdzie świat sztuki stale się umiędzynarodawia.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up