Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Top 10 aukcji sztuki współczesnej

Najbardziej pożądani artyści na sprzedażach aukcyjnych w rankingu od lata 2015 do lata 2016.

W tym roku sześciu artystów dzieli miejsca w topowej dziesiątce w rankingu najwyższych cen aukcyjnych w świecie sztuki współczesnej (odnotowanych od lata 2015). Sześciu zachodnich twórców osiągnęło najwyższe ceny sprzedaży na prestiżowych aukcjach w Nowym Jorku.

W tym roku światowy rekord sprzedaży dla Jeana-Michela Basquiat’a został ustawiony pracą Untitled z 1982 roku zakupioną za 57,2 mln dolarów przez japońskiego kolekcjonera Yusaku Maezawa, podczas, gdy w 2004 roku kosztowała ona 4,5 mln dolarów (w Sotheby’s w Londynie w dniu 23 czerwca 2004). Dziś dzieło Basquiat’a jest jedynym, które było w stanie zyskać 50 mln dolarów na wartości w ciągu 10 lat. To nowy rekord, który jest wyższy prawie 10 milionów dolarów od jego poprzedniego -Dustheads (1982), który został sprzedany za 48,8 mln dolarów w 2013 roku Christie’s w Nowym Jorku. Basquiat jest najbardziej pożądanym współczesnym artystą na świecie, a jego prace są generowane na kwotę 139,4 mln dolarów sprzedaży aukcyjnych między latem 2015 a latem 2016 roku, przez co zyskał miano lidera na rynku. Tuż za nim plasuje się Christopher Wool, którego 42 prace osiągają kwotę 84 mln dolarów na przestrzeni dwunastu miesięcy. Christopher Wool jest jednym najmodniejszych współczesnych artystów. Rynek jest szczególnie zainteresowany charakterystycznym okresem jego twórczości, w którym używał serigrafii, aby przenosić duże litery na płótno (1989-1995). Kolekcjonerzy uważają te prace jako jego najlepsze, choć rynek wykazuje zainteresowanie jego późniejszymi dziełami. Przez pięć lat, wraz z Jean’em-Michelem Basquiat’em czy Jeff’em Koons’em, Wool był częścią triumwiratu generując prawie 20% globalnych przychodów sztuki współczesnej na aukcjach, reprezentowanych przez Larry’ego Gagosiana, najbardziej uznanego ”dystrybutora” sztuki promującego artystów współczesnych.

W ciągu ostatnich trzech lat, Jeff Koons pozostał rekordzistą w sprzedaży najdroższej rzeźby współczesnej na świecie, dzięki 58,4 mln dolarów osiągniętych przez jego trzy metrowym Balloon Dog w dniu 13 listopada 2013 roku w Christie’s w Nowym Jorku. W tym roku ceny były mniej spektakularne, a suma osiągnięta przez Balloon Dog w 2013 roku była równa sumie wszystkich prac Koons’a sprzedanych od lata 2015 (prawie 120 prac). Jednak to wciąż wybitna wydajność, gdyż Koons generuje roczne obroty większe niż cały rynek sztuki współczesnej we Francji. Jego najlepszy wynik – 15,2 mln dolarów - osiągnęła instalacja z serii Equilibrium (1985), podwajając dwukrotnie cenę z roku 2014.

Roczny rekord Petera Doig’a z pewnością nie jest jego najwyższym, niemniej jednak imponującym. Sukces płótna The Architect’s Home in the Ravine sprzedanego w dniu 11 lutego 2016 r Christie’s jest rzeczywiście wyjątkowy. Ta praca została wystawiona na aukcji po raz czwarty od 2002 roku. W dniu 26 czerwca 2002 w Sotheby’s osiągnęła kwotę 475 tys. dolarów. Potem w 2007 roku została zakupiona za 3,6 mln dolarów, a następnie za 11,9 mln dolarów w 2013 roku. Swój rekord pobiła w lutym 2016 roku, mnożąc cenę o 34 razy na przestrzeni 14 lat. Dziś Doig zyskał miano piątego najdroższego współczesnego artysty, generując 44,6 mln dolarów ze sprzedaży 63 prac między latem 2015 a latem 2016 roku. Jest on topowym amerykańskim artystą na świecie pod względem obrotów z 42% sprzedażą jego prac w Stanach Zjednoczonych wobec 57,7% w Wielkiej Brytanii.

Maurizio Cattelan stworzył nowy rekord świata w tym roku, ze sprzedażą jego kontrowersyjnej pracy Him, prezentującej Hitlera jako siedmioletnie dziecko, klęczącego w modlitwie. Dzieło uzyskało cenę 17,1 mln dolarów, co sprawiło, że jego poprzedni rekord został pobity o blisko 10 mln doarów, choć jego kariera została zawieszona na kilka lat. Z tej sprzedaży, wyprzedza on Damiena Hirsta pod względem rocznego obrotu. Cattelan, który zdecydował się przerwać karierę artystyczną po ostatniej wystawie w Guggenheim pięć lat temu, teraz powraca ze zdwojoną siłą – wystawą w La Monnaie de Paris, zatytułowaną Not Afraid of Love, a także instalacją w pełni użytkowej złotej toalety udostępnionej dla zwiedzających w Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku.

Z kolei praca Richarda Prince'a, Runaway Nurse (2005-2006), zamyka ranking z ceną sprzedaży 10 milionów dolarów. Richard Prince nadal jest jednym z głównym artystów współczesnych na amerykańskim rynku sztuki. W tym roku, znalazł się w najlepszej czwórce artystów współczesnych pod względem rocznej sprzedaży, za takimi gigantami jak Basquiat, Wool i Koons. Sprzedaż 69 prac Prince’a w okresie 12 miesięcy wygenerowała 55,8 mln dolarów, dzięki słynnej serii Nurses i wciąż bardzo poszukiwanym i pożądanym fotografiom tego autora. Trzy z jego fotografii sprzedane zostały za ponad milion dolarów w dniu 10 maja 2016 roku w Christie’s Nowy Jork: Cow Boy (2000) sprzedany za 3,5 mln dolarów, a dwie inne z serii Untitled (Fashion) sprzedane za 2,8 oraz 2,4 mln dolarów. Ceny prac Richarda Prince'a wzrosła zadziwiająco. W tym roku, sprzedaż obrazu Two Leopard Joke (1989) pokazuje, jak bardzo jego prace są poszukiwane przez kolekcjonerów: nabyte za 26,5 tys. dolarów w maju 1993 roku w Sotheby’s w Nowym Jorku Two Leopard Joke, 13 lat później zostaje sprzedany za prawie 180 razy więcej.

Jak widać z powyższych danych najbardziej „rozchwytywani” artyści utrzymują swoją pozycję i wciąż ceny ich prac idą w górę. Inwestorzy prześcigają się, aby móc zdobyć „perełki” ich autorstwa, tym samym wchodzą w posiadanie dzieł, które stają się ogromnym zapleczem inwestycyjnym.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up