Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wystawa Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik ulicznika”

W Pałacu w Jabłonnie 4 lutego 2024 r. o godz. 15 odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego, artysty, malarza, twórcy Arki z Pławnej, Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych oraz Zamku Legend Śląskich.

Wystawę pt. "Pamiętnik ulicznika" organizuje galeria sztuki Polish Art&Design w podwarszawskim Pałacu w Jabłonnie. W ramach wystawy zostaną zaprezentowane nowe obrazy Dariusza Milińskiego które namalował specjalnie na wystawę, ale również kilka prac prosto z Zamku Krzyżackiego w Działdowie, z zakończonej właśnie wystawy w tamtejszej galerii.

Dariusz Miliński to bardzo aktywny twórca, nie tylko malarz, ale również aktor i założyciel grupy teatralnej "Pławna 9". W dodatku w wiosce której mieszka, u podnóża Gór Izerskich wybudował Arkę wzorując się na biblijnej Arce Noego, w odremontowanym budynku z XVIII wieku utworzył Muzeum Przesiedleńców, a jakby tego było mało, wybudował jeszcze Zamek Legend Śląskich. Dzięki swojej artystycznej działalności ocala od zapomnienia m.in. społeczność która została wypędzona z okolic Jeleniej Góry po II wojnie światowej, a pokazuje to z perspektywy rodziny która z kolei została na te ziemie przesiedlona z Warszawy. W tematyce swoich obrazów wraca do tamtych czasów, ale Jego bogata wyobraźnia sięga zdecydowanie dalej. Malarstwo Dariusza Milińskiego bywa niekiedy porównywane do twórczości Bruegela i Boscha, ale artysta wypracował swój niepowtarzalny styl gdzie stare łączy się z nowym, brzydkie z ładnym, gdzie przenikliwość umysłu i obserwacja świata zderzają się z czymś przeciwnym.

Pierwotnie wystawa Dariusza Milińskiego pt. "Pamiętnik ulicznika" miała się odbyć w marcu 2020 roku z okazji 50-lecia pracy artystycznej Artysty. Niestety tydzień przed wystawą został wprowadzony w całym kraju lockdown z powodu pandemii i wydarzenie zostało odwołane. "Cieszymy się, że wreszcie po czterech latach możemy zaprezentować twórczość tego niezwykłego twórcy jakim jest Dariusz Miliński mieszkańcom Warszawy i okolic, zwłaszcza że to pierwsza od lat wystawa w aglomeracji warszawskiej" - mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, marszandka w galerii Polish Art & Design.

Miliński w swoich obrazach najchętniej orbituje wokół trudnych wątków egzystencjalnych, pełnych melancholii i zadumy nad ludzkim losem, ale do wystawy w pałacowej Oranżerii podszedł inaczej. Ponieważ artysta jest bacznym obserwatorem życia codziennego, także w wymiarze geopolityki, dostrzega zagrożenia związane z konfliktem wywołanym przez Rosję i reperkusje które niesie on dla Europy i jak mówi "Przerwałem tę passę obrazem, na którym mężczyzna odrąbuje sobie ręce w których trzyma pistolety". Artysta otrzymał od wnuczki symbol pacyfki, którą traktuje jak medalion, nosi na szyi, jak odznaczenie wpięte w klapę i jak mówi "demonstruję tym swoją przynależność do świata serdecznych ludzi".

Sztukę tworzą ludzie, więc oddaje ona różne stany emocjonalne twórców oraz ich światopogląd. "Dariusz Miliński należy do tych artystów, którzy zabierają głos. Raz jest to komentarz do wydarzeń z otaczającego świata, a raz próba złagodzenia napięć na poziomie lokalnym i europejskim" - komentuje Agnieszka Ostrowska-Domalążek, kuratorka wystawy. Jak mówi sam twórca o wystawie która rozpoczyna się już 4 lutego - "To jest inny rodzaj pacyfizmu, nie prowokowanie wojny, bo teraz jest najgorszy moment, dlatego obrazy na wystawę są w miłowaniu, w uścisku, bardziej subtelne jak np. "Zamyślona kobieta", tym razem uderzam w oktawę ludzką, czytelną i pokażę też obrazy o przyjaźni, lekkoduchy".

Data wernisażu: 4.02.2024 godz. 15
Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna
Wystawa czynna codziennie do 18.02.2024 w godz. 12-18
Wstęp wolny


Galeria Polish Art&Design działa od 2008 roku. Proponuje malarstwo uznanych polskich artystów takich jak Józef Wilkoń, Waldemar Marszałek, Leszek Sokół, Dariusz Miliński, Alicja Słaboń-Urbaniak, Maciej Urbaniak, Dariusz Twardoch, Jarosław Luteracki, Małgorzata Piątek-Grabczyńska. Współpracuje z artystami tworzącymi Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich takich jak Krzysztof Ludwin, Adam Papke czy Beata Musiał-Tomaszewska. Oferuje giclee (fine art prints, inkografie) m.in.: Edwarda Dwurnika, Rafała Olbińskiego i jest wydawcą giclee Józefa Wilkonia, Dariusza Twardocha i Leszka Sokoła w edycjach limitowanych.

Galeria cyklicznie organizuje stacjonarne wystawy w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą. W 2019 roku galeria sztuki Polish Art&Design poszerzyła zakres działań o artystyczną pracownię oprawy obrazów, tak aby nadawać indywidualny charakter oferowanym dziełom. Galeria Polish Art&Design wspiera także aukcje charytatywne, m.in. WOŚP i fundacji Ziarno sztuki - Ogród nadziei.


keyboard_arrow_up