Z potrzeby piękna

Z potrzeby piękna

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Nie od dzisiaj ludzie pragną otaczać się pięknymi przedmiotami, również w życiu codziennym. Polskie wzornictwo ma długą i bogatą historię i zdobywa coraz większą popularność na świecie, podobnie jak dzieła młodych polskich artystów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.11 maja, 19:30, 101 Projekt

Wojciech Fangor to jeden z najciekawszych i najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki drugiej połowy XX w. W trakcie 29. Aukcji Sztuki będzie można licytować pracę artysty wykonaną w technice serigrafii barwnej, inaczej zwanej sitodrukiem. Fangor był znakomitym kolorystą, kolory w jego obrazach wibrowały optycznie, wprowadzając odbiorcę w trans. Dzięki świetnie opanowanej technice sfumato budował żywą dramaturgię swoich obrazów i grafik.

Wojciech Fangor, M 74, ed. 21/120 II, 1968 - 2002

Jest to bardzo ciekawa propozycja, szczególnie dla miłośników architektury i motywu architektury w malarstwie. Architektura, w szczególności mieszkalna jest głównym motywem twórczości Marii Kiesner, która pokazuje nam, na jak dużą ilość sposobów można zobrazować ten temat.

Maria Kiesner, Dom modernistyczny, 2017

Obrazy artysty nasuwają skojarzenia z awangardowymi zjawiskami malarstwa XX wieku, najczęściej podążając w kierunku abstrakcji, zachowując przy tym odpowiedni rytm i kompozycję barw, linii i kształtów. Całość przywodzi na myśl konstrukcję witrażu, kolor jest tu najważniejszy, a zwielokrotnienie kształtu oka nasila dynamizm kompozycji.

Eugeniusz Gerlach, Błękitne spojrzenie, 2016

12 maja, 19:00, FACE TO FACE ART

W portrecie autorstwa Andrzeja Sajewskiego szczególnie przyciąga uwagę interesujący moment przejścia włosów modelki w kształt górskiego krajobrazu. Otwiera to szerokie pole do interpretacji dzieła, zarówno od strony konceptualnej, jak i analitycznej.

Andrzej Sajewski, Bez tytułu

Charakterystyczne obrazy Sabiny Marii Grzyb to przykłady niezwykle ciekawych, onirycznych pejzaży. Szczególną uwagę zwracają połączenia różnych odcieni kolorów i światła budujące dramaturgię odrealnionego krajobrazu i nostalgiczny nastrój obrazu.

Sabina Maria Grzyb, Plan ucieczki, 2020

13 maja, 19:30, Pragaleria

Zaprojektowany przez polskiego artystę plastyka i czołowego projektanta Zakładów Porcelany Ćmielów, który przez sześćdziesiąt lat współpracował z fabryką będzie wspaniałą ozdobą salonu, czy też jadalni i kuchni oraz dzięki zróżnicowanej kolorystyce urozmaici każde spotkanie.

Serwis do kawy Krokus - proj. Wincenty POTACKI (1904-2001)

Idealna oferta dla podróżników i fanów polskiego designu. Popielniczka zaprojektowana przez Danutę Duszniak, wielokrotnie nagradzaną projektantkę ceramiki posiada ciekawy wzór w kolorach charakterystycznych dla linii lotniczych LOT oraz dyskretnie umieszczone logo firmy.

Popielniczka linii lotniczych Lot, model Liść - Zakłady Porcelany Stołowej ''Karolina''

14 maja, 19:30, Mazowiecki Dom Aukcyjny

Każdy element, który chciał namalować Jan Tarasin, podlegał uproszczeniu i zamienieniu go na skondensowane znaki. W obrazach takich, jak ten Tarasin skoncentrował się wyraźnie na analizie znaków oraz ich kompozycji. Charakterystyczny język sztuki wypracowany przez artystę zaliczył do grona najbardziej znaczących polskich artystów XX i XXI wieku.

Jan Tarasin, Narodziny przedmiotów IX, 1983

Warto zwrócić uwagę na ciekawe połączenie ceramiki z drutem, w szczególności na puste miejsca, które dzięki temu powstały, a które dają duże możliwości gry światłem w przestrzeni. Minimalistyczne sylwetki modeli rekompensują wyrzeźbione z dużą precyzją pozostałe elementy.

Jacek Podlasiński, W duecie, 2020

keyboard_arrow_up
+