Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Monety złote - numizmatyka czy inwestycja alternatywna?

W dzisiejszych czasach galopujących cen i coraz większej niestabilności rynków walutowych i giełd papierów wartościowych, przy jednoczesnym spadku opłacalności inwestycji w lokaty i obligacje krótkoterminowe, coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju inwestycje alternatywne. Wśród nich niepoślednią rolę odgrywa numizmatyka, a co za tym idzie inwestycje w monety złote, które zawsze cieszyły się sympatią inwestorów.

Jednak, czy kupno monet złotych to zawsze inwestycja alternatywna, czy też jednak numizmatyka?

Pytanie to wbrew pozorom jest dość skomplikowane.

Monety złote - numizmatyka czy inwestycja alternatywna?

Historyczne złote monety

Pierwszym i podstawowym typem monet złotych przy których należy rozważyć temat są monety historyczne. Dukaty, czy wielodukatówki zarówno polskie jak i zagraniczne od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Jako najwyższe historycznie nominały zawsze były traktowane jako monety podnoszące wartość zbioru nie tylko pod kątem wartości finansowej, ale i i pod względem ich prestiżu. Dziś sytuacja ta nie uległa zmianie. W dalszym ciągu są to niezwykle pożądane obiekty w kolekcji każdego numizmatyka. Z uwagi na swą wysoką wartość są również lansowane jako idealny temat dla inwestorów.

Wpływa na to szereg czynników. Po pierwsze ich liczba na rynku jest dość ograniczona i zdecydowanie w ich przypadku popyt przekracza podaż. To sprawia, że monety te zawsze będą cenione. Po drugie ich dość wysokie ceny sprawiają, że dla większości kolekcjonerów są zwyczajnie niedostępne, a ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na ich zakup w większej liczbie przeważnie należą do osób zamożnych.

Jednakże nierzadko osoby kupujące te monety mimo pierwotnych zamiarów stricte inwestycyjnych zaczynają się interesować swoimi zakupami. Jest to oczywiście zgodne z jedną z podstawowych zasad inwestycyjnych – musimy wiedzieć w co inwestujemy. Jednakże w tym wypadku można ich już uznać za numizmatyków. Jest to zwłaszcza zauważalne w ostatnich czasach, gdy obok kupna monet widać też wzmożone zainteresowanie literaturą numizmatyczną.

Co ważne większość tych monet nie jest zależna cenowo od wartości zawartego w nich kruszcu. Przez to osoby w nie inwestujące są zależne raczej od trendów na rynku numizmatycznym, aniżeli od ceny spotu złota. To zaś sprawia, że – jeśli chce realizować zyski – inwestor musi cokolwiek znać się na monetach, które kupuje i przewidywać trendy całej gałęzi kolekcjonerskiej.

Innym działem w ramach tej kategorii są złote monety antyczne i wczesnośredniowieczne. W zależności od stanu zachowania i popularności ich cena może być zbliżona do wartości zawartego w nich kruszcu lub być od niej całkowicie odległa. To sprawia, że inwestor kupujący tego typu monety (jak zresztą każdy rodzaj monet historycznych) musi posiadać pewną dozę wiedzy numizmatycznej, choćby w zakresie właściwej oceny stanu zachowania danego egzemplarza. Warto też zwrócić uwagę, że monety te są chętnie kolekcjonowane na całym świecie, a ich liczba jest dość znacznie ograniczona, przez co ich ceny niejednokrotnie stanowią kwotę zawrotną, gdy odnieść je do wartości kruszcu.

Tak więc czy ten dział to bardziej numizmatyka, czy inwestycja alternatywna? Należy udzielić odpowiedzi wymijającej – po trosze jedno i drugie. Bowiem mogą one z powodzeniem stanowić obiekt inwestycyjny, jednak wymagają znajomości tematu typowej dla numizmatyków.

 

Popularne

 

Złote monety nowożytne XIX i XX wieczne o wartości w okolicach złota

Tak rozbudowany tytuł podrozdziału był niestety konieczny by rozróżnić monety o wartości w okolicach wartości zawartego w nich kruszcu od monet od tego zdecydowanie mniej zależnych.

Monety tego typu często bywają przedmiotem inwestycji zwłaszcza wśród osób mających ochotę zainwestować w złoto, jednak niekoniecznie to w sztabach, które ostatnimi czasy mają złą prasę z uwagi na liczne ich fałszowanie.

Jednakże nie znaczy to, że muszą być traktowane jedynie jako inwestycja. Mogą bowiem stanowić kolekcję numizmatyczną w pełnym tego słowa znaczeniu. Wystarczy, że kupowane monety będą z innych roczników, bądź po prostu z różnych odmian. W ten sposób inwestor zyskuje możliwość realizacji wyższych zysków przy sprzedaży. Dodatkową zaletą jest tu też zależność ceny od wartości kruszcu, jednakże wymaga ciągłego śledzenia i przewidywania rynku kruszców.

Oczywiście jak w każdej dziedzinie numizmatyki, tak i przy inwestycji w złoto wiedza bywa premiowana. W gąszczu zwykłych złotych dolarów, franków czy marek możemy natrafić na egzemplarze wybite w niskich nakładach, czy też z różnych innych względów poszukiwane. Istnieją bowiem takowe zarówno wśród 10 czy 20-dolarówek, jak i wśród franków francuskich czy niemieckich marek. Wśród tych ostatnich zresztą znaczący wpływ na cenę będzie miał rok emisji i land, gdyż czynniki te będą wpływały bezpośrednio na rzadkość danego numizmatu, którą będzie można zweryfikować w katalogu.

Jednakże należy podkreślić, że mimo posiadania w pełni cech uprawniających je do bycia pełnoprawną częścią numizmatyki, monety te nad wyraz często stanowią obiekt inwestycyjny. Ma to również zalety dla numizmatyków – dzięki znanej cenie kolekcjoner może wybrać odpowiedni moment na zakup monet do kolekcji nie myśląc równocześnie o realizacji zysków w przyszłości, wiedząc jednakże, że w danej chwili taka a taka moneta ma określoną wartość w postaci wartości kruszcu i określonej marży.

Monety nowożytne XIX i XX wieczne o wartości znacząco odbiegającej od wartości kruszcu

Ten dział również jest często obiektem zainteresowania inwestorów dlatego nie mogło zabraknąć tu dla niego miejsca. Monety tego typu to np. polskie złoto z XIX i XX wieku, czy złoto rosyjskie, zwłaszcza 5- i 10-rublówki Mikołaja II.

Monety te są bardzo popularne również wśród kolekcjonerów, a ich cena jest znacząco odległa od złota. Można z nich zbudować bardzo interesujące kolekcje, mogą też stanowić uzupełnienie zbiorów innych monet z okresu, dzięki czemu zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Wpływ na ich popularność ma zresztą wiele czynników. W przypadku monet polskich jest to kwestia sentymentu oraz popularności mennictwa Polski pod zaborami i mennictwa II RP wśród kolekcjonerów. Z kolei złoto rosyjskie jest chętnie zbierane zwłaszcza przez mieszkańców państw wchodzących niegdyś w skład Imperium Rosyjskiego.

Oczywiście to, że ich cena jest odległa od złota nie oznacza, że jest od niego całkowicie niezależna. W przypadku części z nich wahania ceny złota wpływają w sposób znaczący na cenę samych monet. Warto o tym pamiętać, gdy się na nie decydujemy zarówno pod kątem kolekcjonerskim jak i inwestycyjnym. Wymaga to od nas bowiem reakcji na korektę cen kruszcu w danym okresie. Warto jednak pamiętać, że wśród tych monet istnieją dodatkowo rzadkie emisje czy roczniki, których wartość każdorazowo będzie zależna od popytu kolekcjonerskiego w danym momencie.

Współczesne monety ze złota

Monety złote emitowane współcześnie przez banki światowe to przeważnie raczej kolekcjonerstwo niż inwestycja. Mimo niskich nakładów, z uwagi na bardzo wysokie marże ich cena jest zdecydowanie odbiegająca od wartości kruszcu, a co za tym idzie nawet jako inwestycja o charakterze długoterminowym są mocno niepewne.

Oprócz monet o charakterze stricte kolekcjonerskim w postaci emisji okolicznościowych, banki światowe emitują również monety złote o charakterze inwestycyjnym. Są to chociażby kanadyjski Maple Leaf, Południowoafrykańskie Krugerrandy, czy polski Orzeł bielik. Monety te są emitowane w złocie najwyższej próby i sprzedawane w stałych cenach zależnych od wartości złota. Mają jednak różne nakłady, co sprawia, że niekiedy bywają kolekcjonowane na roczniki.

Co za tym idzie w ich przypadku możemy mówić raczej o numizmatyce. Choć nie jest to obowiązkowe, można bowiem traktować je w kontekście inwestycji, choć nie z uwagi na wartość kruszcu, a popyt na rynku kolekcjonerskim. W przypadku niektórych monet złotych widać po latach, że egzemplarze w stanie idealnym są poszukiwane przez kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić za nie dużo więcej niż by to wynikało z wartości kruszcu. Kluczem jest tu jednak umiejętność przewidywania co będzie w modzie kolekcjonerskiej za parę lat.

Monety złote - numizmatyka czy inwestycja alternatywna?

Gdzie kupować złote monety

Zarówno w przypadku traktowania monet złotych jako numizmatyki, jak i jako inwestycji alternatywnej, warto zastanowić się gdzie je kupować. Jest to o tyle istotne, że monety złote tak historyczne jak i współczesne są chętnie fałszowane. Ich zakup w warunkach giełdowych jest więc ryzykowny jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy.

Dlatego warto kupować w profesjonalnych firmach oraz na aukcjach numizmatycznych. Po pierwsze zyskujemy dzięki temu gwarancję oryginalności. Po drugie przeważnie daje nam to szerszy dostęp do monet, których poszukujemy, a więc i łatwość w rozwijaniu kolekcji, czy też jak kto woli poszerzaniu inwestycji.

Warto też pamiętać, że na aukcjach numizmatycznych (i nie tylko) możemy się spotkać z monetami złotymi przerobionymi na różnego rodzaju biżuterię. Niejednokrotnie pozbawia je to wartości numizmatycznej, jednak oprawa, przeważnie w złoto, sprawia, że inwestor musi umieć też przeliczać wartość kruszcu, zwłaszcza gdy oprawa jest wykonana z innej próby złota niż sama moneta.

Zakończenie

Monety złote to zarówno numizmatyka jak i inwestycja alternatywna. W zależności od konkretnych przypadków dany czynnik na rynku  (inwestor vs kolekcjoner) może być bardziej aktywny, jednak nie sprawia to, że część monet należy traktować jedynie inwestycyjnie, a inne jedynie kolekcjonersko.

Jak wszystkie monety, tak i egzemplarze złote znajdowały się niegdyś w obiegu. Były bite w różnych nominałach i rocznikach, co sprawia, że można z nich stworzyć interesujące kolekcje.

Jednocześnie przeważnie były bite w mniejszych nakładach, przez co popyt na nie może przewyższać podaż i powodować znaczący wzrost ceny. Do wyłapania tychże potrzebna jest jednak wiedza, której posiadanie jest wskazane również dla inwestorów. Warto więc zaopatrzyć się choćby w najprostsze publikacje katalogowe, czy też bardziej specjalistyczne katalogi poświęcone tylko monetom złotym.

05/03/2021

keyboard_arrow_up