Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Malarstwo współczesne - czym się cechuje?

Malarstwo współczesne to termin trudny do jednoznacznego wytłumaczenia. Ten okres w sztuce malarskiej rozpoczął się w drugiej połowie XX wieku i trwa wciąż. Nie istnieją jeszcze wyraźne określenia nurtów tego okresu czy konkretnych ruchów. Co jest celem współczesnego malarstwa? Jacy są jego przedstawiciel? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Malarstwo współczesne a rola artysty

Obecnie malarze oraz przedstawiciele innych gałęzi sztuki nie są jedynie rzemieślnikami. Ich ważną rolą jest interpretowanie świata. Przy pomocy malarstwa współczesny artysta stara się odpowiedzieć na nurtujące pytania lub zmusić do refleksji odbiorcę. Malarz ma za zadanie prowadzić z odbiorcą interakcję poprzez sztukę współczesną. Cechy takie jak estetyka są ważne, ale znacznie większą rolę odgrywa prowokowanie i wywoływanie przemyśleń oraz chęci do szukania w sobie odpowiedzi na nurtujące kwestie.

Żeby zaintrygować odbiorcę, malarz może stosować różne środki wyrazu. Wykorzystywane są różne preparaty czy materiały. Malarz może stosować farby olejne, pastele i akwarele, wykorzystywać ulubioną technikę, a jednocześnie wciąż się rozwijać i szukać nowych rozwiązań, żeby zaskakiwać odbiorcę. Współcześni malarze chętnie stosują nowe techniki. Wykorzystują między innymi kolaż. Warto pamiętać, że płótnem dla artysty może być właściwie wszystko, na przykład ciało czy ściana.

Rolą malarza współczesnego jest prowadzenie z odbiorcą dialogu. To powoduje, że artyści nie są już wyłącznie w galeriach, do których nie trafia przecież każdy. Ich dzieła mogą pojawiać się na ulicy, a także w nowoczesnych mediach. Malarstwo współczesne nie jest wyłącznie dla wybranych, którzy interesują się sztuką. Ma być dla wszystkich, którzy poprzez sztukę chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, ale też o sobie.

Sztuka współczesna cechy ma zbliżone do malarstwa. Różne rodzaje dzieł mają za zadanie pobudzać do myślenia. Artyści mają odwagę wyrażać własne zdanie. Robią to chętnie, żeby prowokować odbiorcę.

Malarstwo współczesne – cechy głównych kierunków

Znasz już cechy współczesnego malarstwa, a dokładniej zadania, jakie stoją przed artystą. Czas poznać kilka głównych kierunków, które są widoczne w malarstwie współczesnym. Jeden z nich to konceptualizm, w którym szczególnie ważne jest eksponowanie procesu twórczego. Według tego kierunku ważniejsza jest idea niż przedmiot.

Ważnym kierunkiem jest pop-art, który nie ma tak naprawdę sztywnych ram i określonych cech. Ten ruch artystyczny powstał w Anglii i Stanach Zjednoczonych na początku lat 60. XX wieku. Wyróżnia się op-art, określany inaczej optical art. Jest to kierunek, którego przedstawiciele mają za zadanie oddziaływać na ludzkie oko. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu motywów geometrycznych.

Mówiąc o sztuce współczesnej, nie można zapominać o abstrakcjonizmie. Cechy malarstwa współczesnego tego kierunku to odejście od rzeczywistości, poszukiwanie nowych form oraz zrezygnowanie z naśladowania natury.

Malarstwo współczesne – cechy dzieł przedstawicieli

Znasz już cechy współczesnego malarstwa. Trudno wymienić je wszystkie, ponieważ współczesna sztuka jest niezwykle skomplikowana. To widoczne już po wspomnianych wyżej kierunkach, które są przecież tak zróżnicowane. Warto poznać kilku przedstawicieli sztuki współczesnej. Cechy ich dzieł pozwolą Ci lepiej zrozumieć zagadnienie malarstwa współczesnego.

Jednym z kierunków malarstwa współczesnego jest pop-art, a jego ważny przedstawiciel to Roy Lichtenstein. Artysta studiował malarstwo w latach 40., a w 1951 roku miała miejsce jego pierwsza wystawa. Początkowo stosował styl abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W latach 60. natomiast zaczął interesować się pop-artem. Jakie cechy malarstwa współczesnego można zauważyć u tego artysty? Przede wszystkim to malarz, który zmusza do refleksji. Szczególnie interesował go temat konsumpcjonizmu oraz granicy pomiędzy sztuką a rozrywką. Roy Lichtenstein tworzył między innymi wielkoformatowe obrazy postaci komiksowych.

Stefan Gierowski to przedstawiciel abstrakcjonizmu. Malarz studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1957 roku artysta zaczął tworzyć abstrakcyjne kompozycje, które były przesycone emocjami. Dawało się je dostrzec dzięki wyjątkowej kompozycji kolorystycznej. Jakie są cechy współczesnego malarstwa Stefana Gierowskiego? W dziełach artysty można dostrzec poruszanie tematyki przestrzeni, ruchu i światła. W 1960 artysta zmniejszył gamę kolorystyczną i zdecydował się na uproszczenie języka wyrazu.

Op-art będący jedną z odmian abstrakcjonizmu ma swojego ważnego przedstawiciela, którym jest Victor Vasarely. Artysta tworzył obrazy, które dawały wrażenie wklęsłości i wypukłości. Malował w taki sposób, by obraz dawał iluzję głębi. Początkowo malarz stosował czarno-białą kolorystykę, jednak w późniejszym etapie zaczął wykorzystywać też inne barwy.

Dowiedz się więcej o aukcjach malarstwa współczesnego. Sprawdź OneBid!

Znasz już cechy malarstwa współczesnego. Wyjątkowe dzieła, których twórcy chcą podjąć dialog z odbiorcą, znajdziesz w naszym portalu aukcyjnym OneBid. Możesz zapoznać się z obrazami, których twórcy postanowili przelać na płótno własną wizję otaczającego świata. Wśród aukcji znajdziesz dzieła różnych artystów – zarówno tych uznanych i doświadczonych, jak i świeżych. Obrazy współczesne to tylko część naszych propozycji. W OneBid łatwo znajdziesz to, czego potrzebujesz. Możesz skorzystać z zakładki z artystami, by odnaleźć dzieła osób, które uważasz za szczególnie utalentowane. Drugie rozwiązanie to skorzystanie z wyszukiwarki. Wystarczy, że wpiszesz tam wybrane hasło, a my pokażemy Ci mnóstwo propozycji. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość dodania do ulubionych artysty. Możesz otrzymać powiadomienia, jeśli na naszym portalu aukcyjnym znajdą się jego dzieła. Licytowanie nie sprawi Ci trudności – możesz więc łatwo poszerzyć swoją kolekcję.

08/07/2022

keyboard_arrow_up