Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Artykuły

Malarstwo

Techniki malarstwa — jakie są rodzaje i jak je rozpoznać?

Różne techniki malowania obrazów sprawiają, że malarstwo jest tak bogatą i cenioną sferą sztuki. Bardziej lub mniej ozdobne, ujmujące kolorystyką lub klimatem dzieła malarskie mogą być wspaniałą ozdobą domu, dobrem inwestycyjnym lub eksponatem, który przyciąga uwagę w muzeum lub galerii. Pełne docenienie ich specyfiki możliwe jest jednak tylko pod warunkiem zapoznania się z podstawowymi technikami malowania obrazów. Tych jest zaś przynajmniej kilka. Które trzeba poznać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy.

W jaki sposób zabezpieczyć i przechowywać stare obrazy?

Czy przechowywanie obrazów w domu jest trudnym i wymagającym zajęciem? Mogłoby się wydawać, że nic w tym nadzwyczajnego. Przecież galerie i muzea pełne są doskonale zachowanych dzieł sztuki, które nawet po 100 lub 200 latach cieszą oko wspaniałymi kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że umieszczone tam obrazy są przechowywane w bardzo specyficznych warunkach. Dodatkowo poddaje się je renowacji choćby dlatego, że działanie czasu pozostaje nieubłagane. Co z przechowywaniem dzieł sztuki w domu? Okazuje się, że również tutaj można z powodzeniem sobie poradzić z odpowiednim zabezpieczeniem malowideł. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać fałszerstwo w malarstwie?

Kolekcjonowanie obrazów może być wspaniałym hobby, które daje bardzo wiele satysfakcji. Otaczanie się pięknem może być w końcu wartością samą w sobie. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że dzieła malarskie mogą być dobrą lokatą kapitału. Oczywiście pod warunkiem, że są autentyczne. Niestety, ale fałszerka obrazów była i jest problemem. Nowe sposoby zabezpieczania i ewidencjonowania dzieł sztuki sprawiają, że nieuczciwe osoby sięgają po nowe sposoby łamania prawa. Okazuje się jednak, że ryzyko można zminimalizować. W jaki sposób? Podpowiadamy przydatne rozwiązania.

Certyfikaty autentyczności obrazów — wszystko, co musisz wiedzieć

Obrazy są wspaniałymi dziełami sztuki, które zdobią nie tylko muzea, czy galerie, ale i prywatne domy kolekcjonerów. Postrzega się je również jako jedne z dóbr inwestycyjnych. Jednak mogą pełnić tę funkcję tylko pod jednym warunkiem — potwierdzenia ich autentyczności. To od tego zależy to, czy inwestycja w dzieło sztuki okaże się trafiona, czy też będzie jedynie zmarnowaniem pieniędzy. Niewątpliwie cennym dokumentem będzie więc certyfikat autentyczności obrazu. W jaki sposób można o niego zabiegać? Gdzie należy się udać?

Jak odnowić obraz — renowacja starych obrazów

Wiele osób uwielbia oglądać obrazy, które wiszą w galeriach, muzeach lub kościołach. Niekiedy też sami posiadamy różnego rodzaju dzieła sztuki malarskiej, ale mimo wszystko uderza nas to, że ich kolory nie są już tak atrakcyjne. Zdarza się też, że pojawiają się w nich rysy, pęknięcia czy inne ubytki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dobry wygląd dzieł w galeriach jest zwykle efektem umiejętnie przeprowadzonej renowacji obrazów. Niekiedy pewne zabiegi tego typu można przeprowadzić na własną rękę. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie uszkodzić delikatnej powierzchni malowidła. Jak zabrać się za odnawianie obrazów? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Twórczość Alfreda Aberdama.

Alfred Aberdam urodził się w 1894 roku we Lwowie. Artysta zajmował się malarstwem. Studiował w Monachium, jednak rozpoczęcie I wojny światowej zmusiło go do opuszczenia uczelni. Mężczyzna został bowiem powołany do armii austriackiej i trafił do rosyjskiego niewoli. W 1921 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, natomiast kontynuował je w Berlinie. Dowiedz się więcej o życiu i twórczości Alfreda Aberdama.

Twórczość Witolda Abako.

Witold Abako urodził się w 1958 roku w Łodzi. W latach 80. i 90. był designerem oraz architektem wnętrz, a pracował zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Dowiedz się więcej o drodze artysty oraz jego dziełach. Czym się zajmował? Jakie obrazy tworzy? Przedstawiamy Witolda Abako.

Jak odróżnić falsyfikat w malarstwie?

Jeśli chcesz kolekcjonować sztukę, musisz szczególnie uważać na falsyfikaty. Pojawianie się kopii oryginalnych dzieł nie jest niczym nowym – dzieje się tak już od wieków. Problem z falsyfikatami rozwinął się szczególnie w XIX i XX wieku. Podpowiadamy, jak odróżnić falsyfikat w malarstwie.

Kolekcjonowanie sztuki - pierwsze kroki.

Jedni kolekcjonują sztukę, by za kilka lat rozstać się z nią i dużo zyskać. Inni tworzą imponujące kolekcje obrazów, które zdobią ściany domu. Niezależnie od tego, do której grupy chcesz należeć, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak rozpocząć kolekcjonowanie sztuki. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z dziełami.

Gust artystyczny - co go kształtuje i co ma na niego wpływ?

Często można usłyszeć, że ktoś ma dobry gust. Może to dotyczyć różnych dziedzin, na przykład mody, czytanych książek czy sztuki. Co kształtuje gust artystyczny i co decyduje, że jest on określany jako dobry. O tym dowiesz się z artykułu.

Dzieła sztuki - w co inwestować?

Zakup dzieł sztuki pozwala cieszyć się wyjątkowymi elementami dekoracyjnymi na ścianach, podkreślić swój status finansowy, ale to nie wszystko. Można też przecież zdecydować się na zakup dzieła jako inwestycji, a inwestowanie w sztukę cieszy się coraz większą popularnością. Jakie dzieła wybierać, żeby móc cieszyć się w przyszłości zyskiem z takiej inwestycji? Poznaj garść porad dla początkujących kolekcjonerów.

Dobra sztuka - jak ją rozpoznać?

Planujesz kolekcjonować obrazy i zastanawiasz się, jak rozpoznać dobrą sztukę? Zależy Ci na udekorowaniu domu wyjątkowymi przedmiotami? Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, jeśli poszukujesz wartościowych dzieł. Podpowiadamy też, czy dobra sztuka to dla każdego to samo i co ułatwia rozpoznanie jej.

Twórczość Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych polskich artystek, która nie poprzestawała na jednej dziedzinie sztuki. Zajmowała się malarstwem, a następnie tkaniną i rzeźbą. Artystka prezentowała swoje prace w galeriach i muzeach na całym świecie. Magdalena Abakanowicz to laureatka wielu nagród. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej artystce? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj historię Abakanowicz oraz jej najważniejsze realizacje.

Najpopularniejsi artyści sztuki współczesnej

Sztuka współczesna zadaje pytania, prowokuje i zmusza do refleksji. Artyści mają za zadanie prowadzić z odbiorcą dialog...

Najpopularniejsi polscy malarze

Słynne obrazy polskich malarzy znakomicie nadają się jako rodzaj inwestycji. Są znacznie więcej warte niż większość sprzedawanych fotografii, a jednocześnie zdecydowanie mniej kłopotliwe niż rzeźba czy sztuka użytkowa. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba znać najważniejsze nazwiska w dziedzinie rodzimego malarstwa.

Jak inwestować w stare obrazy?

Dość często inwestowanie w obrazy porównywane jest do inwestycji w złoto. Nie do końca jest to trafne – złoto jest kruszcem uniwersalnym o dużej wartości, świat sztuki wymaga już nie tyle zawodowego znawstwa, które jednak jest zawsze mile widziane, ile samego obeznania z tematem. Inwestycji w obrazy nie można robić „na ślepo”, ponieważ to najszybsza droga do sporych strat.

Licytacja obrazów - jak je kupować online?

Portal onebid.pl to wygodny sposób na poznanie imponujących arcydzieł, które mogą znaleźć się w Państwa prywatnej kolekcji. Od 2014 roku współpracujemy z domami aukcyjnymi w całej Polsce, a serwis umożliwia naszym klientom licytowania dzieł online bez wychodzenia z domu.

Józef Brandt - analiza twórczości

Józef Brandt to jeden z wybitnych przedstawicieli nurtu batalistycznego w malarstwie. Urodzony w 1841 w Szczebrzeszynie, zmarł w 1915 w Radomiu. Odznaczał się niesamowitym talentem i europejską sławą. W latach 70. i 80. miał przyjemność pełnić funkcję przywódcy polskiej kolonii artystycznej w Monachium.

Józef Mehoffer - analiza twórczości

Józef Mehoffer był przedstawicielem sztuki w okresie Młodej Polski. Nie ograniczał swojej artystycznej ekspresji wyłącznie do malarstwa. Okazał się równie wspaniałym rysownikiem, grafikiem, projektantem witraży i scenografii teatralnej. W swojej twórczości niejednokrotnie pokazywał wrażliwość na dekoracyjność detali.

Renowacja starych obrazów

Aby stare dzieła cały czas zachwycały swoimi kolorami i innymi atutami, muszą co jakiś czas przechodzić zabieg renowacji. Również osoby, które posiadają w swoich prywatnych kolekcjach znane dzieła, powinny zdecydować się na ich renowację. Zabieg ten pozwala przywrócić obrazy do dawnej świetności, wydobyć ich zalety i - co ważne - zabezpieczyć przed mogącymi powstać za jakiś czas kolejnymi uszkodzeniami. Co to jest renowacja obrazu? Z jakich etapów się składa?

Stare obrazy - jak zabrać się za sprzedaż?

Wiele osób decyduje się na sprzedaż wartościowych dzieł sztuki, głównie obrazów, które często od pokoleń znajdują się wśród rodzinnych pamiątek. Powody takiej decyzji bywają różne, najczęściej mają one podłoże ekonomiczne. Jednakże bez względu na to, jaki jest powód sprzedaży dzieła sztuki, każdy właściciel zastanawia się, gdzie sprzedać dzieło sztuki, by zapewnić sobie oczekiwany zysk. Z pomocą przychodzą aukcję, zarówno internetowe, jak i stacjonarne. Sprzedaż obrazu za pośrednictwem profesjonalistów, czyli domu aukcyjnego lub galerii, to szansa na realny zysk i uchronienie się przed ewentualnymi oszustami.

Cena obrazów - skąd się bierze?

Rynek sztuki jest dość specyficzny i rządzi się pewnymi prawami. Wycena obrazu to określenie jego wartości rynkowej, czyli mówiąc wprost, kwoty, którą na dany moment można za dzieło uzyskać. Wartość ta nie dotyczy jednak zwykłych kosztów takich jak, materiały i czas pracy potrzebny do wykonania obrazu. Chodzi o znacznie więcej, o czym laik nie do końca może zdawać sobie sprawę. Cena obrazów określa aspekty ponad materialne, niekiedy wręcz niemierzalne, chodzi m.in. o renomę artysty, temat, technikę, jego historię. Jeśli nie wiesz, jak wycenić obraz odsyłamy do naszego artykułu, jak sprzedać obrazy w Internecie. A wracając do meritum sprawy, od czego więc zależy cena obrazu?

Jak dbać i przechowywać stare obrazy?

Każdy posiadacz cennego dzieła sztuki lub obrazu, który mu się podoba, pragnie, aby jak najdłużej cieszył się swoją świetnością. Dzieła sztuki wchodzące w skład domowego zbioru są dla każdego kolekcjonera niezwykle istotne i zasługują na wyjątkowe traktowanie tak, aby można się było nimi cieszyć jak najdłużej. Nie każdy jednak wie, jak zabezpieczyć obraz na płótnie? W kilku przydatnych punktach przedstawiamy dziś podstawowe rady, które pomogą właściwie przechowywać i dbać o obrazy w naszej prywatnej kolekcji.

Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikatach autentyczności obrazów

Jak zbadać, czy dane dzieło sztuki, obraz, malunek, rzeźba są faktycznie oryginalne? Jak w szeregu różnych podróbek odnaleźć oryginał? Podrabiane produkty coraz częściej podbijają rynek i coraz lepiej ukrywają się pod idealnie dopracowaną, nielegalną kopią. Nie wszyscy miłośnicy muszą posiadać aż tak rozległą wiedzę na temat sztuki, aby samodzielnie oceniać, czy dany obraz jest faktycznie autentyczny, czy nie...

Jakie cechy wpływają na wartość obrazu?

Wycena wartości rynkowej danego dzieła sztuki, określenie jego finalnej ceny, za jaką chętni nabywcy mogą go otrzymać, to zadanie skomplikowane i wymagające szerokiej wiedzy specjalistów oraz ich doświadczenia, a przede wszystkim codziennego obcowania ze sztuką w różnym wydaniu...

Dawne malarstwo — style i kierunki w malarstwie

Na dzisiejszą sztukę, jej nowe kierunki i rozwiązania stosowane przez obecnych twórców wpływ miało niewątpliwie dawne malarstwo. W dalszym ciągu współcześni twórcy korzystają z rozwiązań, jakie dali im poprzednicy. Nieustannie stara szkoła staje się inspiracją dla młodych i obiecujących artystów...

Sygnatury — czym są i co warto o nich wiedzieć?

Przystępując do zakupu dzieła sztuki, a konkretnie obrazu, każdy odbiorca zwraca uwagę na kilka czynników. O ile nie masz sprecyzowanego produktu, który chcesz kupić, warto skupić się na kilku istotnych aspektach. Jednym z nich jest znajomość artysty, który dany obraz wykonał. W innym wypadku uwagę naszą zwraca technika wykonania, wykorzystane materiały, farby i akcesoria...

Obraz olejny i akrylowy — jakie są różnice?

Pewnych procesów twórczych nam obserwatorom i kolekcjonerom sztuki nie wypada podważać i oceniać. Każdy artysta tworzy w taki sposób, jaki uznaje za skuteczny i cenny w odbiorze. Z takim założeniem również można pozostawić kwestie tego, jaka technika malarstwa jest lepsza i który rodzaj farb jest bardziej jakościowy i lepiej sprawdzi się w pracach...

Malarstwo dawne i współczesne — jakie są różnice?

Nie ma wątpliwości, że malarstwo na przestrzeni mijających lat wiele razy obchodziło różne zmiany i przeobrażenia. To, w jaki sposób wyglądały i wyglądają obecnie różne obrazy i formy dzieła sztuki to efekt ewoluowania nie tylko technik malarskich, wykorzystywanych farb czy narzędzie, ale również efekt zmiany w umysłach zarówno odbiorców, jak i artystów...

Wlastimil Hofman - analiza twórczości

Wlastimil Hofman to polski malarz i reprezentant symbolizmu. Artysta w 1918 roku postanowił spolszczyć pisownię swojego nazwiska wcześniej brzmiało Vlastimil Hofmann zgodnie z czeskimi korzeniami. Inspiracją do jego twórczości były motywy ludowe i religijne. Często malował sceny rodzajowe, niesamowite portrety i zapierające dech pejzaże...

Teodor Axentowicz - analiza twórczości

Teodor Axentowicz to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich twórców. Malarz, pastelista i litograf zasłynął z wielu imponujących obrazów, które do dziś budzą podziw pasjonatów sztuki. Twórca Młodej Polski silnie inspirował się folklorem wtórując ówczesnym trendom chłopomanii. Był również jednym z przedstawicieli wybitnych portrecistów. Z wyjątkową precyzją wykonywał arystokratki i damy z mieszczańskich salonów...

Juliusz Kossak - analiza twórczości

Bez wątpienia obok dzieł Juliusza Kossaka nie da się przejść obojętnie. Imponująca finezja warsztatowa charakteryzowała artystę od początku jego działalności. Atutem pozostawał również perfekcyjny rysunek i po mistrzowsku opanowana technika akwarelowa. Juliusz Kossak jako przedstawiciel malarstwa historyczno-batalistycznego upodobał sobie przede wszystkim konie...

Wojciech Kossak - analiza twórczości

Jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z malarstwem historycznym i realistycznym. Odzwierciedlenie wszystkich, nawet najmniejszych detali na rozległych panoramach zachwyca znawców sztuki i nie tylko po dziś dzień. Zainteresowanie tematyką historii Polski przyczyniło się do namalowania obrazów, które już za życia malarza zdecydowały o jego sukcesie...

Bronisława Rychter-Janowska – analiza twórczości

Ta malarka zasłynęła przede wszystkim przedstawieniami dworków, pejzaży, widoków wnętrz. Nie bez powodu Bronisława Rychter-Janowska nazywana jest „malarką ginących polskich dworków”. Jej obrazy bardzo szybko znajdywały uznanie, podobały się odbiorcom. Aż do dziś wzbudzają nostalgię i tęsknotę za piękniejszym światem...

Jan Malczewski – analiza twórczości

Czołowy malarz Młodej Polski – Jan Malczewski po dziś dzień zachwyca swoimi symbolicznymi ujęciami tematów takich jak śmierć, a jego obrazy zdobią największe Lwowską Galerię Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Dzieła Malczewskiego odniosły wielki sukces, a dziś – są dobrem, w które można zainwestować...

Franciszek Starowieyski - analiza twórczości

Łączy się go z takimi nurtami jak symbolizm i surrealizm. Jest uważany za czołowego przedstawiciela „polskiej szkoły plakatu”. Franciszek Starowieyski to przede wszystkim rysowni, grafik i twórca plakatów. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i telewizyjnych...

Frida Kahlo życie i twórczość

Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón to wyjątkowa meksykańska malarka, którą cały świat zna pod pseudonimem Frida Kahlo. Ta charyzmatyczna osobowość do dzisiejszego dnia inspiruje tysiące ludzi na całym świecie.

keyboard_arrow_up