Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Katsushika Hokusai - Aukcje

Inwestowanie w sztukę to opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy chcesz uchronić oszczędności przed szalejącą inflacją, a nawet spadkami na światowych giełdach. Uważasz, że to niestandardowy pomysł? Daj się przekonać, że inwestowanie zwłaszcza w obrazy znanych i cenionych twórców to doskonały pomysł na ulokowanie kapitału i ogromne szanse na zarobek. W naszym serwisie znajdziesz dorobek wielu popularnych artystów. W tym dziale prezentujemy dzieła Katsushika Hokusai. Są one nietuzinkową propozycją dla miłośników kultury i sztuki japońskiej pragnących wylicytować w naszym serwisie dzieło, które będzie stanowiło doskonały pomysł na ulokowanie kapitału, a jednocześnie wspaniałą dekorację przestrzeni.

Katsushika Hokusai – co warto wiedzieć o tym artyście?

Katsushika Hokusai to jeden z najwybitniejszych japońskich malarzy barwnych drzeworytów wykonywanych w stylu ukiyo-e. Urodził się 31 października 1760 roku w Edo, obecnie Tokio. Zmarł 10 maja 1849 w Tokio. Nie ma zbyt wiele informacji z jakiej pochodził rodziny. Jego ojciec prawdopodobnie pracował jako osoba, która czyści i tworzy lustra dla szoguna (wodza naczelnego, generała i zwierzchnika sił zbrojnych). Matka była prawdopodobnie konkubiną, ponieważ artysta nie był ujęty w testamencie ojca. Jako dziecko nosił imię Tokitaro. Będąc malarzem zmieniał swoje imię co najmniej trzydzieści razy. U japońskich twórców było to wyjątkowo popularne, ale Hokusai zmieniał swoje imię częściej niż inni. Zmiany pseudonimów były wynikiem częstych przemian w jego twórczości artystycznej. Imiona, które wybierał, odzwierciedlały osoby, które Hokusai podziwiał, naśladował i uznawał za duchowych przewodników.

Katsushika Hokusai – praca

Już w wieku dwunastu lat Hokusai rozpoczął pracę w bibliotece, dzięki czemu miał ogromen możliwości do nauki czytania i poznawania klasycznej literatury oraz tradycji Japonii. Wówczas po raz pierwszy zmienił swoje imię na Tetsuzo. Dwa lata później Hokusai pracował przy drzeworytnictwie. Młody artysta szybko pokazał swój talent i zachwycić nim innych. Już wtedy otrzymywał wiele zleceń. Wykonywał ilustrację do sharebonu - „eleganckich książek”. Ich tematem były kurtyzany oraz kochankowie. Pierwsze prace doskonale ukształtowały artystę, który ponad wszystko poświęcił się drzeworytnictwu. W 1775 roku rozpoczął nauki u Katsukawa Shunsho. Praktykował on drzeworytnictwo i ilustractwo w stylu ukiyo-e. Termin ten oznacza „Obrazy przemijającego świata”. Interesował się głównie pejzażami i ilustrował codzienne życie ludzi w różnych sferach. Jego drzeworyty stawały się coraz popularniejsze, dzięki czemu Hokusai stawał się rozpoznawalny. Był to kolejny okres w jego życiu, kiedy zmienił imię na Shunro oznaczające „blask wiosny”.

W czym specjalizował się Katsushika Hokusaia?

Japoński malarz najbardziej interesował się tematyką krajobrazów i ludzi. Motywy te przewijały się w jego dziełach aż do śmierci. Malował głównie pełne inwencji pejzaże, sceny historyczne i obyczajowe, kwiaty, ptaki oraz karykatury. Przykładami jego sztuki są na przykład „Irysy” 1830 i „Wiosna na Enoshimie” 1797. Inspirował się także europejskimi obrazami, dzięki czemu interesowali się nim również twórcy tworzący w Europie. Jego sztuka zaczęła być importowana do Paryża. Inspirowali się nim głównie Claude Monet i Edgar Degas.

Słynne obrazy Hokusaia Katsushika

Jednym z najsłynniejszych obrazów malarza jest „Wielka fala w Kanagawie”. Dzieło powstało w 1831 roku. Przedstawia ogromną falę, która zagraża trzem łodziom na morzu u wybrzeża Kanagawy. Interpretuje się ją jako tsunami. W tle przedstawiona jest góra Fuji, jak we wszystkich pracach z tej serii. „Wielka fala w Kanagawie” była inspiracją dla Van Gogha podczas malowania obrazu „Gwiaździsta noc”. Mając 70 lat artysta, rozpoczął malowanie serii prac – „Cykl 36 widoków góry Fuji”. Mimo że prace te dotyczyły 36 widoków, artysta dodał jeszcze dziesięć innych rycin. W sumie jest więc ich aż czterdzieści sześć. Warto podkreślić, dlaczego artysta na tak obszerną pracę wybrał Fuji. Jest to najwyższy szczyt w Japonii, a dla Japończyków miejsce święte.

Życie artysty

Hokusai pomimo wielkiej popularności wiódł skromne życie. Borykał się z wieloma trudnościami. Bardzo młodo zmarły jego obie żony. W wyniku pożaru stracił dom stracił dom oraz wiele swoich prac. Skutki kryzysu ekonomicznego doprowadziły go do sprzedawania obrazów na ulicy. Spłacał również długi swoich wnuków. Hokusai przyznawał się do tego, że brakuje mu pieniędzy, aby żyć. Nawet u progu życia malował więcej niż kiedykolwiek i sam o sobie mówił, że jest „starcem opętanym malarstwem”. Twierdził, że gdyby było mu dane jeszcze parę lat życia, udoskonaliłby swój warsztat i osiągnął jeszcze większe sukcesy.

Czy inwestowanie w malarstwo się opłaca?

Inwestowanie w dzieła sztuki, którymi są dawne obrazy to doskonałe rozwiązanie. Niekoniecznie musi być ono przeznaczone wyłącznie dla osób z dużym budżetem. W OneBid pragniemy przekonać Cię do tego, że w ten sposób warto ulokować swój budżet. Sztuka jest bowiem obecnie coraz bardziej doceniania i stanowi bezpieczną lokatę kapitału. Niezależnie od tego, jaki przeznaczasz budżet na inwestycję, zwróć uwagę na obrazy artystów, którzy w charakterystyczny sposób zapisali się w historii sztuki. Bez wątpienia jednym z twórców wartym uwagi jest Hokusai Katsushika, którego dzieła bez wątpienia z uwagi na rosnącą popularność będą sprzedawały się za coraz większe kwoty.

Dlaczego warto licytować obrazy w naszym serwisie OneBid?

Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie w licytowaniu dzieł sztuki, w serwisie OneBid bez wątpienia uda Ci się znaleźć i nabyć potrzebny przedmiot. U nas licytujesz samodzielnie, nie wychodząc z domu. Proponujemy wyłącznie sprawdzone przedmioty, dzieła sztuki, które mogą zwiększyć Twoje kolekcje i stanowić wyjątkowo dobry pomysł na ulokowanie kapitału. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi aukcjami. W przypadku pytań pozostajemy do dyspozycji!

keyboard_arrow_up