Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Maksymilian Gierymski - Aukcje

Maksymilian Gierymski tworzył obrazy w epoce realizmu. Malarz, przedstawiciel szkoły monachijskiej i jeden ze współtwórców polskiego malarstwa pejzażowego zgodnego ze stylem realistycznym jest autorem takich dzieł sztuki jak Zima w małym miasteczku, Patrol powstańczy, Pejzaż o wschodzie słońca czy Obóz cyganów. Choć od jego śmierci minęło wiele lat, to Maksymilian Gierymski jest nadal cenionym artystą, zwłaszcza przez miłośników pejzażu XIX wieku i realizmu. Jeżeli jesteś jednym z nich lub kolekcjonujesz sztukę, to zachęcamy Cię do zapoznania się z aktualnymi aukcjami obrazów Maksymiliana Gierymskiego.

Życiorys Maksymiliana Gierymskiego

Maksymilian Gierymski urodził się w 1894 roku w Warszawie. Uczęszczał do Gimnazjum Realnego w stolicy, a po jego zakończeniu rozpoczął naukę w Nowej Aleksandrii w Instytucie Politechnicznym i Rolno-Leśniczym. Co ciekawe, pierwszą prawdziwą pasją artysty była muzyka. Już w trakcie edukacji chodził na lekcje gry na fortepianie, podczas gdy cały jego dorobek malarski został stworzony zaledwie w ciągu… 6 lat! Tak, Maksymilian Gierymski tworzył dzieła głównie od 1869 do 1874 roku.

Artysta brał udział w powstaniu styczniowym. Został zmuszony do rezygnacji z nauki, jednak wrócił do niej później, zapisując się tym razem do Klasy Rysunkowej w Warszawie. Było to 4 lata przed rozpoczęciem tworzenia dzieł sztuki, które do dziś możemy podziwiać w muzeach w całej Polsce.

Kolejnym etapem w życiu Maksymiliana Gierymskiego było otrzymanie stypendium rządowego, które umożliwiło mu naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. To właśnie tam dołączył do tworzonej przez wielu innych słynnych artystów szkoły monachijskiej. W późniejszych latach malarz otrzymał za swoją twórczość medal w Berlinie, a jego dzieła można było podziwiać na wystawach międzynarodowych. Maksymilian Gierymski zmarł w bardzo młodym wieku, w 1874 roku mając jedynie 28 lat.

Twórczość Maksymiliana Gierymskiego pod lupą

Maksymilian Gierymski był przedstawicielem szkoły monachijskiej, czyli grupy malarzy działających w Monachium do 1914 roku. Razem z nim tworzyli ją tacy artyści jak Olga Boznańska, Apoloniusz Kędzierski, Henryk Siemiradzki, Maurycy Trębacz, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Julian Fałat czy Gustaw Gozdecki.

Tematyka szkoły monachijskiej skupiała się na Polsce, przede wszystkim na wydarzeniach historycznych i scenach batalistycznych. Najlepszym przykładem są tworzone przez Maksymiliana Gierymskiego obrazy, w których malarz w realistyczny sposób oddawał między innymi bitwy (Potyczka pod Tatarami). Wśród jego dzieł sztuki można znaleźć też sceny rodzajowe i myśliwskie oraz te przedstawiające powstanie styczniowe.

Co więcej, Maksymilian Gierymski w swoich obrazach przedstawiał też pejzaże, głównie te inspirowane krajobrazami Podlasia i Mazowsza. Na jego dziełach możemy do dziś podziwiać między innymi chaty, prowincje czy polne drogi. Oprócz malarstwa zajmował się również ilustracjami do książek.

Twórczość Maksymiliana Gierymskiego i liczne dzieła jego autorstwa były inspiracją dla innych słynnych malarzy z Polski, w tym Stanisława Witkiewicza i Józefa Chełmońskiego. Artysta wywarł także równie duży wpływ na Aleksandra Gierymskiego, czyli swojego brata, który razem z nich był przedstawicielem szkoły monachijskiej.

Maksymilian Gierymski – dzieła sztuki

Jakie obrazy stworzył Maksymilian Gierymski? Jego dzieła sztuki to między innymi: Adiutant sztabonowy, Zwiad kozaków kubańskich, Sosny. Studium Obrazu "Czerkiesi pędzący do ataku", Krajobraz o wschodzie słońca, Wyjazd na polowanie II i II, Jabłoń nad potokiem, Droga wśród drzew, Noc, Krajobraz leśny, Konna kawalkada w brzezince, Scena powstańcza w nocy, Pogrzeb mieszczanina, Patrol powstańczy, Trębacz – Z polowania, Szarża rosyjskiej artylerii konnej, Potyczka z Tatarami i Wymarsz powstańców ze wsi w 1863 roku.

Stworzone przez Maksymiliana Gierymskiego dzieła sztuki znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskim w Katowicach. Oczywiście, jego obrazy są także dostępne na aukcjach organizowanych przez największe domy aukcyjne w Polsce, w których możesz brać udział za pośrednictwem serwisu OneBid.

Ile kosztują obrazy Maksymiliana Gierymskiego? Ceny dzieł sztuki

Ceny obrazów Maksymiliana Gierymskiego potwierdzają, jak bardzo jest ceniony w świecie sztuki. Dzieła artysty są sprzedawane za setki tysięcy złotych, o czym możesz się przekonać, sprawdzając poprzednie aukcje malarze. Nad Wisłą osiągnęło cenę 708 000 złotych, podczas gdy Powrót bez pana [Powrót sługi bez pana] znalazło nowego właściciela za 850 000 złotych.

Kolekcjonujesz obrazy? Skorzystaj z oferty internetowego domu aukcyjnego OneBid!

Inwestycja w dzieła sztuki to jedna z najpewniejszych form ulokowania pieniędzy, zwłaszcza jeśli decydujesz się na zakup słynnych obrazów, na przykład tych autorstwa Maksymiliana Gierymskiego. Jeżeli kolekcjonujesz twórczość polskich lub zagranicznych artystów, to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą OneBid – internetowego domu aukcyjnego, dzięki któremu otrzymujesz dostęp do aukcji organizowanych na terenie całego kraju przez największe domy aukcyjne, w tym między innymi Artissima, Dom Aukcyjny Agra-Art czy Warszawski Dom Aukcyjny.

Wszystkie obrazy (podobnie jak książki, rysunki, grafiki, biżuteria czy monety, które są także dostępne na aukcjach na naszej stronie) są dokładnie weryfikowane przez specjalistów. To wszystko po to, abyś miał pewność, że dołączające do Twojej kolekcji dzieło sztuki jest oryginalne. Podajemy również cenę wywoławczą, a także najważniejsze informacje na temat obrazów – wymiary czy medium. Twoim jedynym zadaniem jest rejestracja w OneBid i udział w licytacji.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze zbliżającymi się aukcjami obrazów Maksymiliana Gierymskiego i innych dzieł sztuki! W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami telefonicznie, a my z pewnością Ci pomożemy.

keyboard_arrow_up