Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Wojciech Gerson - Aukcje

Wojciech Gerson to polski malarz epoki realizmu, specjalizujący się w pejzażach oraz scenach historycznych. Kochał Polskę i przelewał tę miłość na płótno, dzięki czemu do dziś można podziwiać jego dzieła w Muzeum Narodowym w Warszawie czy Muzeum Mazowieckim w Płocku. Oprócz malarstwa zajmował się także nauką. Był pedagogiem oraz otrzymał tytuł honorowego członka Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu.

 
 

Wojciech Gerson, PEJZAŻ, 1853

event 2022/03/20
Cena końcowa
32 500 EUR
 
 

Wojciech Gerson, Pejzaż

event 2020/10/24
brak ofert
15 660 EUR
 

Wojciech GERSON (1831-1901), Pejzaż, 1898

event 2020/09/09
Cena końcowa
3 478 EUR
 

Wojciech GERSON, Tadeusz Kościuszko, 1890

event 2020/06/18
brak ofert
27 027 EUR
 
 
 

Gerson Wojciech, DZIEWCZYNA W LUDOWYM STROJU

event 2018/10/14
Cena końcowa
2 481 EUR
 

Wojciech Gerson, Widok Miechowa, 1853

event 2017/12/14
Cena końcowa
1 454 EUR
 

Gerson Wojciech, PSOTNICA, 1894

event 2017/12/10
Cena końcowa
16 817 EUR
 

Gerson Wojciech, KRAJOBRAZ TATRZAŃSKI, po 1880

event 2015/12/06
brak ofert
14 118 EUR
 

Gerson Wojciech, WĘDROWIEC, 1853

event 2015/10/18
Cena końcowa
5 141 EUR

W OneBid możesz licytować stworzone przez Wojciecha Garsona obrazy bez wychodzenia z domu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i nadchodzącymi aukcjami nie tylko tego, ale także pozostałych artystów z całego świata.

Wojciech Gerson – życiorys

Wojciech Gerson urodził się w 1831 roku w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych, aby w późniejszych latach uczęszczać do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Uzyskał także stypendium na studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie oraz uczył się pod okiem Leona Cognieta – paryskiego malarza i pedagoga.

Wojciech Gerson inspirację do tworzenia licznych obrazów pejzażowych czerpał z pieszych wycieczek przez kraj, w których brał udział razem z grupą absolwentów SPP, na czele z Marcinem Olszyńskim. Dotarł do Wilna, gdzie powstały rysunki przedstawiające codzienne życie mieszkańców. To właśnie one trafiły do jednego z wielu albumów litograficznych Gersona, Ubiory ludu polskiego. W późniejszych latach wielokrotnie powtarzał takie podróże, docierając do nowych zakątków Polski. Każda z nich pozostawiała po sobie ślad na jego płótnie.

Po nauce w akademii petersburskiej został wyróżniony w dziedzinie malarstwa historycznego i portretowego, rozmawiał o sztuce z samym Cyprianem Norwidem, a po powrocie do Polski osiedlił się w Warszawie, w której pozostał do końca swojego życia. Po przybyciu do stolicy Wojciech Gerson otworzył własną pracownię, w której pojawiał się między innymi Józef Simmer, oraz Krajową Wystawę Sztuk Pięknych. W późniejszych latach skupiał się na byciu pedagogiem, nie zapominając o własnej twórczości. Zajmował się tłumaczeniem i krytyką artystyczną, był kierownikiem czasopism oraz projektował kostiumy. Zmarł w Warszawie w 1901 roku.

Co warto wiedzieć o twórczości Wojciecha Gersona?

Wojciech Gerson malował obrazy przedstawiające pejzaże i sceny patriotyczne. Równie często w jego twórczości można zobaczyć słynne postacie, w tym na przykład Kazimierza Wielkiego czy Stańczyka z Zygmuntem Starym, a także sceny sielankowe, rodzajowe i religijne, dzięki którym został jednym z najważniejszych twórców w historii polskiej sztuki.

Jak przedstawiciel realizmu dbał o szczegóły, a każde z jego dzieł charakteryzuje się wręcz perfekcyjnym rysunkiem. Choć w ówczesnych czasach niektórzy uważali, że obrazy Wojciecha Gersona są zbyt idealne i sztywne, to dziś jego technika i styl są cenione zarówno przez innych malarzy, jak i krytyków sztuki. Wyjątkiem były pejzaże – te od momentu powstania inspirują kolejne pokolenia artystów. Pod jego skrzydłami kształcili się tacy malarze jak Józef Pankiewicz, Aleksander Borawski, Jan Gwalbert Olszewski, Antoni Piotrowski, Leon Wyczółkowski czy Michał Marczewski.

Wojciech Gerson wydał liczne litografie, wystawiał swoje obrazy w Paryżu. Miał talent nie tylko do malarstwa. Artysta był również krytykiem sztuki, tłumaczem i pedagogiem oraz zajmował się architekturą. Stworzył dekoracje w Zakładzie Kredytowym w Warszawie i w Muzeum przemysłu i Rolnictwa.

Wojciech Gerson – obrazy malarza, które warto znać

Wojciech Gerson, jako wybitny pejzażysta, stworzył takie obrazy jak Cmentarz w górach, Pejzaż, Krajobraz Tatrzański, Zwał skalisty w Dolinie Białej Wody w Tartach czy Brzegi Wisły. Oprócz tego jest autorem następujących dzieł – Kazimierz Odnowiciel wracający do Polski, Łokietek pod Ojcowem, Królowa Ryksa, Kazimierz Wielki i Żydzi, Zjawa Barbary Radziwiłłówny, Przy studni, Zabójstwo Przemysła II w Rogoźnie, Opłakane apostolstwo, Kiejstut i Witold więźniami Jagiełły, Odpoczynek w szałasie tatrzańskim, Pożegnanie Jana III z rodziną przed wyprawą wiedeńską oraz Zygmunt Stary ze Stańczykiem na Wawelu.

Wybrane dzieła Wojciecha Gersona znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Oprócz tego inne obrazy można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym we Wrocławiu czy Zamku Królewskim w Warszawie. Sam artysta brał udział w licznych wystawach zarówno na terenie kraju, jak i za granicą.

Twórczość Wojciecha Gersona dostępna na OneBid

Twórczość Wojciecha Gersona znajdziesz też na OneBid. Do tej pory nasi użytkownicy mogli wziąć udział w aukcjach takich obrazów jak Wnętrze Chaty, Pejzaż, Sobieski sadzący drzewa w Wilanowie, Studium z wieku XVII, Podwieczorek, Wieśniacy z okolic Sandomierza, Spotkanie w górach, Święty Wojciech, Rodzina wieśniacza, Matka bolesna, Serdeczne dźwięki, Tadeusz Kościuszko, Brzegi Wisły, Zachwycenie, Dziewczyna w ludowym stroju czy Wędrowny Grajek, sprzedawca garnków.

Jeżeli chcesz wziąć udział w aukcjach stworzonych przez Wojciecha Gersona obrazów, to zachęcamy do uważnego śledzenia oferty na naszej stronie. Dzięki współpracy z największymi domami aukcyjnymi w Polsce możesz licytować dzieła polskiego malarza przez internet, bez wychodzenia z domu.

OneBid – tysiące artystów i aukcje oryginalnych dzieł sztuki na wyciągnięcie ręki

W OneBid możesz licytować nie tylko dzieła Wojciecha Gersona, ale także obrazy setek innych artystów z różnych epok i krajów. Nasz internetowy dom aukcyjny to miejsce, w którym masz możliwość brania udziału w aukcjach organizowanych przez domy aukcyjne zlokalizowane na terenie całego kraju. Nie musisz jednak stawiać się na nich osobiście, bo możesz licytować kolejne obrazy do swojej kolekcji przez internet. Wystarczy zarejestrować się na naszej stronie internetowej, sprawdzić, jakie aukcje odbywają się w najbliższym czasie i zadbać o to, aby Twoja oferta była tą najwyższą.

keyboard_arrow_up