Ostatnio oglądane
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Ulubione
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie, w którym później działał i tworzył. Ojciec artysty był Łemkiem obrządku greckokatolickiego i pochodził z Odrzechowej w powiecie sanockim, matka była Polką mającą niemieckie korzenie. Jerzy Nowosielski wychowany został w obrządku liturgii wschodniej, najpierw jako grekokatolik później prawosławny, co wywarło ogromny wpływ na jego działalność artystyczną. Podkreślał, że malarstwo i teologia są całkowicie zależne od siebie, a jedno bez drugiego nie miałoby szansy bytu, co udowadniał swoją sztuką. Niwelował bariery pomiędzy tworzeniem ikony a sztuką współczesną.
W 1940 roku rozpoczął regularne studia na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego krakowskiej Kunstgewerbeschule. Był tam uczniem Stanisława Kamockiego i poznał wielu wspaniałych artystów. Dwa lata później, w 1942 roku, poprosił ihumena podlwowskiej Ławry św. Jana Chrzciciela, aby go przyjął do wspólnoty. Z powodu choroby był tam tylko cztery miesiące. Po powrocie do Krakowa związany był z kręgiem przyszłej Grupy Krakowskiej. W latach 1945–1947 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora Eugeniusza Eibischa. Był asystentem Tadeusza Kantora. W okresie socrealizmu zajmował się sztuką sakralną oraz scenografią.
Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948) wystawił obrazy w stylu abstrakcji geometrycznej. Do najwcześniejszych prac artysty zaliczają się liczne akty kobiece, z którymi będzie przez wielu kojarzony także z powodu późniejszej działalności artystycznej. Malowanie kobiety miało dla Nowosielskiego szczególne znaczenie. W malowaniu aktu kobiecego artysta wzorował się m.in. na twórczości Modiglianiego. Pisał ikony, tworzył monumentalne dekoracje ścienne, m.in. w kościele w Lourdes, kościele Ducha Świętego w Tychach, kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach w Krakowie, dolnej cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie, cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gródku. Ikonostasy oraz malowidła Jerzego Nowosielskiego zdobią m.in. greckokatolicką katedrę św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu, cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, kaplicę w Domu Rekolekcyjnym w Warszawie. W Krakowie zaprojektował on i zrealizował kaplicę greckokatolicką świętych Borysa i Gleba w budynku Kapituły Metropolitalnej przy ul. Kanoniczej. W Białym Borze stworzył niewielką cerkiew greckokatolicką, w której zaprojektował architekturę, wyposażenie wnętrza i wystrój malarski. Ostatnią, nieukończoną pracą Jerzego Nowosielskiego jest krucyfiks w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie.
Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 roku w Krakowie. Pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny, który obejmuje monumentalne kompozycje religijne (malarstwo sakralne, polichromie, ikonostasy) oraz abstrakcje, pejzaże, portrety kobiece, akty, martwe natury. Stworzył kilka tysięcy prac, które znajdują się w muzeach, galeriach, kościołach, cerkwiach oraz zbiorach prywatnych. Uczestniczył w blisko 100 wystawach indywidualnych, ponad 250 zbiorowych w Polsce i za granicą. Zajmował się także pracą pedagogiczną, przez 31 lat ucząc studentów krakowskiej ASP.