drewno - mahoń; intarsje - drewna egzotyczne, owocowe, brzoza; obicie pluszowe wtórne; wys. 111 cm,
szer. 54 cm, głęb. 49 cm; Europa Zachodnia, Holandia? Niemcy?; 2 poł. XIX w.
W obu meblach przednie nogi o szerokich, podrzeźbianych kolanach, zakończone kulą trzymaną w pazurach, tylne wygięte szablasto, łączące się z ramiakiem oparcia; nogi powiązane trawersem w formie litery H, z listew o falistej
linii. Siedziska tapicerowane, o kształcie siodłowym, oparcia ażurowe, w środku wypełnione deską o tralkowym wykroju. Podłokietniki fotela nie wyścielane, ze wspornikami wygiętymi esowato. Wszystkie powierzchnie obudowy
zdobne intarsją o motywach roślinnych; na desce oparcia - wazon z kwiatami i ptaszek.