drewno czernione, kalka, imitacje intarsji, inkrustacji i forniru, mosiądz, stal, chromolitografia,
papier; wys. 22,4 cm, szer. 47 cm, głęb. 27,5 cm;
Szwajcaria, Saint Croix, koniec XIX w.
Pozytywka wałkowa, z 10-oma melodiami; w prostopadłościennej skrzynce z wizerunkiem statku na wieku, na wewnętrznej stronie wieka - prostokątny kartonik ze spisem melodii;
Wymieniony zamek, brak kluczyka do skrzynki; skrzynka z przetarciami.