561

PADEREWSKI, IGNACY. Album zdjęć poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu (1860

PADEREWSKI, IGNACY. Album zdjęć poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu (1860-1941), wybitnemu pianiście i mężowi stanu; fot. cz.-b. i w sepii, st. bdb., różne wymiary fot.: od 42x66 mm do 180x130 mm, oprawa twarda, półskórek, st. db., miejscami przetarta (szczególnie na krawędziach), ze złoceniami; format folio; UNIKATOWE ŹRÓDŁO POKAZUJĄCE POLITYCZNĄ DZIAŁALNOŚĆ I ŻYCIE RODZINNE WYBITNEGO ARTYSTY I POLSKIEGO MĘŻA STANU;

Zawiera łącznie 138 zdjęć, w zdecydowanej większości nieznanych; od czasu objęcia przez Paderewskiego stanowiska prezydenta ministrów 16 I 1919 r., aż do założenia w Riond-Bosson opozycyjnego wobec Sanacji Frontu Morges; zdjęcia można podzielić na 4 grupy: 1) działalność Paderewskiego jako szefa rządu w Warszawie; 2) jazda słynną salonką do Paryża na rozmowy pokojowe; 3) aktywność Paderewskiego w Saint Germain, Genewie i Aix-les-Bains; 4) wszechstronny reportaż z posiadłości I.J. Paderewskiego w Riond-Bosson – wielki dom z zewnątrz, wnętrza z gabinetem, salonikiem i salonem, sceny z życia towarzyskiego, gabinet Heleny Paderewskiej, fot. z tarasów, olbrzymiego ogrodu, szklarni, zabudowy gospodarczej, słynnej hodowli kur, spacerów ogrodowych; album kończy się zdjęciami przedstawiającymi rozmowy zmierzające do założenia Frontu Morges; część zdjęć opisana w dole, kolejno: 1) współpracownicy I.J. Paderewskiego, pracujący w jego osobistym sekretariacie, fot. podpisana na dole: Sekretarjat osobisty Prezydenta Ministrów I. J. Paderewskiego Warszawa 1919 rok, od lewej widzimy Sylwina Jerzego Strakacza (1892-1973, sekretarza Paderewskiego, głównego wykonawcę jego testamentu), Jana Karszo-Siedlewskiego (1891-1955, polskiego dyplomatę), Tadeusza Marynowskiego (1892-1949), Zdzisława Szczerbińskiego (1898-1978, sekretarza Paderewskiego i dyplomatę); 2) fot. podpisana: Sylwin w Zürichu dn. 27 maja 1919 roku. na stacji w drodze do Paryża (Paderewski jako delegat pełnomocny reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, co zmusiło do podróży do stolicy Francji także jego współpracowników); 3) fot. podpisana: Tadeusz Marynowski Jan Karszo-Siedlewski Sylwin Strakacz Zdzisław Szczerbiński w Hotelu Bristol; 4) Paderewski z żoną, Heleną, schodzą po schodach, za nimi podążają oficerowie; 5) tłum warszawiaków towarzyszy Paderewskiemu i jego żonie, w tle Pałac Kazimierzowski; 6) tłum warszawiaków oczekuje na prezydenta ministrów, na pierwszym planie generałowie, po lewej minister spraw wojskowych Józef Krzysztof Leśniewski, w tle Resursa Obywatelska przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64; 7) prezydent ministrów na peronie; 8) gromadka dzieci i oficer na tle wagonu; 9) Paderewski na tle wagonu z napisem COMPAGNIE…; 10) rozmowa dwóch pasażerów (jeden z nich to oddelegowany przez Naczelnika Państwa do KNP Stanisław Jan Patek), w tle oficer i kolejarz; 11) scena z postoju na stacji Innsbruck: pasażerowie wysiedli z pociągu; 12) Paderewski na stacji w towarzystwie żony i grupy współpracowników; 13) Paderewski rozmawia na stacji ze współpracownikiem; 14) zdjęcie zbiorowe z udziałem prezydenta ministrów i jego żony (na prawo od Paderewskiego przewodniczący Komisji Międzysojuszniczej dla Polski Joseph Noulens), w tle wagon z napisem: COMPAGNIE INTERNATIO…; 15) Generał Haller w Paryżu na Gare de l’Est w oczekiwaniu przyjazdu z Polski Prezydenta Paderewskiego i ambasadora Noullens’a; 16) Przyjazd do Paryża Prezydenta Paderewskiego; 17) Ambasador Noullens z Generałem Niessel; 18) Droga z Warszawy do Paryża 27/V 1919 / Janek z p. Prezydentem (I. Paderewski i Jan Karszo-Siedlewski); 19) Kapitan Staszewicz (komendant pociągu) z Jankiem i Sylwinem (pokazano kapitana Stasiewicza, a po bokach Jana Karszo-Siedlewskiego i Sylwina Jerzego Strakacza); 20) fot bez podpisu (grupa pasażerów na stacji); 21) Na stacyi w Salzkamergut 27/V 1919 / Pan Halpert z synkiem / Janek i p. Ordyński (reżyser Opera House w N. Yorku), na zdjęciu widzimy Tadeusza Włodzimierza Halperta, jednego z 3 synów bankiera Feliksa Jakuba Halperta i Ryszarda Stanisława Kazimierza Ordyńskiego; 22) grupa cywilów i wojskowych; 23-24) Helena Paderewska na spacerze; 25) fot. zbiorowa pięciu osób – na pierwszym planie gen. Tadeusz Rozwadowski, obok siedzi Eugeniusz Romer (?), z tyłu, po lewej Stanisław Hempel (?), pośrodku stoi Władysław Baranowski (?), na lewo od niego Mikołaj Sukniewicz (?); 26) St. Germain. Podwórzec wewnętrzny pałacu, gdzie podpisano traktat pokojowy z Austryą dn. 2/VI 1919 roku (data na podpisie dotyczy czasu wykonania zdjęcia, ponieważ traktat pokojowy z Austrią w Saint-Germain-en-Laye podpisano w rzeczywistości 10 IX 1919 r.); 27) Fasada pałacu w St. Germain; 28) z pałacu w Saint Germain wychodzi dyplomata; 29) Marszałek Foch (Ferdinand Foch wychodzący z pałacu w Saint Germain; 30) Delegaci Ententy w St. Germain…; 31-33) Genewa 15 listopad 1920 r. Przed gmachem Reformacyi przy wyjściu z 1szego posiedzenia Ligi Narodów (na dwóch z fot. widoczny Paderewski; pokazywane na fot. zgromadzenie odbyło się w genewskim ratuszu); 34-41) Konferencya w Aix-les-Bains: spotkanie w kawiarni z udziałem Paderewskiego – trzy fot., budynek, spotkanie z udziałem Zdzisława Szczerbińskiego (?) – cztery fot.; 42-48) W Aix-les-Bains – spacerująca kobieta; 49-52) Szwajcaria / Dom w Rion Bosson / Od strony parku i jeziora / Od strony wjazdu – rezydencja Paderewskiego w Riond Bosson; 53-76) dom w Riond Bosson: wnętrza, rzeźby, portrety, życie towarzyskie; 77-86) widoki z posiadłości Paderewskiego, ogród, szklarnia; 87-92) kurnik i ozdobne kury hodowane przez Helenę Paderewską (żona wybitnego artysty i męża stanu była znana z tego nietypowego hobby); 93-95) sceny ogrodowe; 96-108) państwo Paderewscy w towarzystwie gości (wśród nich Aniela i Sylwin Starkacz); 109-113) Helena Paderewska na spacerze ze znajomymi; 114-116) Sylwin Strakacz, budynek, Ignacy i Helena Paderewscy w otoczeniu gości; 117-122) Paderewscy i ich goście (wśród nich Aniela Strakacz z córką, Anną i synem); 123-128) Paderewscy z gośćmi (wśród nich Władysław Sikorski); 129-138) spotkanie sygnatariuszy antysanacyjnego Frontu Morges z 1936 r., wśród zaproszonych m.in. Władysław Sikorski, Izydor Modelski (?), przewodniczący Związku Hallerczyków.

XXVII Aukcja Antykwariatu Wu-eL
28 marca 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 456 EUR
5 829 EUR
169%
Wyświetleń: 220 | Ulubione: 1

Antykwariat Wu-eL

28 marca 2020 CET/Warsaw

Antykwariat Wu-eL
Antykwariat Wu-eL
ul. św. Wojciecha 1 / U3
70-410 Szczecin
+48517727267