7

LEGIONY, LWÓW. Sztambuch Władysławy z Krzewskich Domiszewskiej

LEGIONY, LWÓW. Sztambuch Władysławy z Krzewskich DomiszewskiejLEGIONY, LWÓW. Sztambuch Władysławy z Krzewskich Domiszewskiej

LEGIONY, LWÓW. Sztambuch Władysławy z Krzewskich Domiszewskiej, mieszkającej we Lwowie, przy ul. Zyblikiewicza 31, na parterze; najstarszy wpis datowany 1912 r., najmłodszy – 1921 r.; 40 nlb. kart (z czego wypełnionych 46 str.), st. db., zabrudzenia, brzegi kart złocone, ozdobna wyklejka, oprawa skórzana, z tłoczonymi motywami secesyjnymi i orzełkiem legionowym, nieco podniszczona i poprzecierana; format 8o; [zob. pozycja nr 488. LEGIONY POLSKIE I ICH ELITA. Sztambuch legionisty polskiego z wpisami m.in. Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Sosnkowskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego]

Sztambuch wyjątkowo efektowny od strony ilustracyjnej – zamieszczono w nim 21 odręcznych ilustracji wykonanych tuszem, akwarelą lub ołówkiem – wśród nich 3 prace z 1915 r., autorstwa Stanisława M. Rohozińskiego (1882-1938), płk. artylerii WP, Kawalera Krzyża Walecznych, dowódcy I Pułku Artylerii Najcięższej (para tańcząca poloneza – akwarela, poległy ułan Beliny – akwarela oraz dziewczyna karmiąca ułańskiego konia – ołówek); ponadto rys. przedstawiające: postać żołnierza legionów w pełnym oporządzeniu, autorstwa Kazimierza Hellera (ołówek, 30 IX 1916), poniżej autografy 21 legionistów (wśród nich: Jan Rzepecki, Tadeusz Hanak, Józef Czernik itd. – wiązało się to z otwarciem Stacji Zbornej Legionów Polskich we Lwowie); odręcznie wykonana plakieta stacji z podpisami 32 legionistów (wśród nich np. Romuald König z I pułku I Brygady itd.; wielu z nich zostało później w korpusie oficerskim WP); Tadeusz Łagocki, ułan Beliny, wykonał ołówkiem ozdobną bordiurę, w której się wpisał tuszem (18 III 1916); alegoria Polski z herbami Polski, Litwy i Rusi (tusz, sygnowana J.K.); ułan Beliny i legionowy piechociarz – na pamiątkę pobytu na urlopie (tusz, 4 XI 1917, podpis nieczyt.); kawalerzysta napoleoński, podpis Tadzik (tusz i akwarela, Lwów, 23 III 1920), 4 akwarele z pejzażami (w tym jedna przedstawiająca most w Jaremczu na Prucie, sygn. J.K.); reszta ilustracji przedstawia głowy kobiece i motywy roślinne; część sygn. przez Z. Kochańskiego; wśród pozostałych wpisów są osoby z najbliższego kręgu towarzyskiego właścicielki, m.in. Jadwiga z Szydłowskich, żona Józefa Legeżyńskiego, a także znakomitych osobistości lwowskich, takich jak Stanisław Czołowski (lwowski kupiec, właściciel hurtowni papieru, który – wraz z żoną, Anielą – w latach okupacji pomagał Żydom; aby pomóc okuliście z Krakowa, Mieczysławowi Bagnetowi, wybrał się osobiście do getta, gdzie został aresztowany i osadzony w więzieniu).

XXVII Aukcja Antykwariatu Wu-eL
28 marca 2020
Cena wywoławcza
899 EUR
Wyświetleń: 48 | Ulubione: 0
28 marca 2020

  1. Osoba biorąca udział w aukcji w sposób świadomy akceptuje warunki określone regulaminem.
  2. Uczestnikiem aukcji może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale posiadająca zdolność prawną.
  3. Licytujący ma prawo dostępu do swoich danych osobowych oraz do dokonywania w nich poprawek zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Administratorem danych osobowych jest: ANTYKWARIAT WU-EL DR WOJCIECH LIZAK, NIP: 8511807452, ul. św. Wojciecha 1/U3, 70-410 Szczecin.
  4. Dane osobowe uczestników licytacji są danymi poufnymi i pozostają do wyłącznej dyspozycji wyżej wymienionego administratora danych.
  5. Przedmiotem aukcji są obiekty powierzone do sprzedaży przez komitentów lub stanowiące własność Antykwariatu.
  6. Ceny podane w katalogu są cenami wywoławczymi. Do cen wylicytowanych dolicza się 10%, a w przypadku sprzedaży poaukcyjnej - 15%.
  7. Prawo pierwokupu ma Biblioteka Narodowa oraz inne uprawnione instytucje po cenach wylicytowanych. Ostateczna lista wynikowa wraz z uwzględnieniem prawa pierwokupu zostanie opublikowana po aukcji.
  8. Zatwierdzenie przez licytującego ostatecznej, wylicytowanej ceny stanowi zawarcie umowy kupna-sprzedaży.
  9. Prawo własności przechodzi na kupującego w momencie dokonania wpłaty całości wylicytowanej kwoty.
  10. Nabywca zobowiązany jest wykupić wylicytowane obiekty w ciągu 7 dni od zakończenia aukcji.
  11. Zakupione obiekty wysyłane są przesyłkami kurierskimi, po doliczeniu opłat związanych z wysyłką. Dla instytucji następuje to kredytowo (bez obowiązku przedpłaty), dla osób fizycznych po przedpłacie lub za zaliczeniem pocztowym.
  12. Niewykupienie obiektu nie zwalnia nabywcy od pokrycia kosztów wynikłych z faktu wylicytowania obiektu, łącznie z roszczeniami dotychczasowego właściciela.
  13. Opisy obiektów są objęte ochroną przewidzianą przez przepisy prawa autorskiego.

Antykwariat Wu-eL
account_balance ul. św. Wojciecha 1, 70-410 Szczecin