Olej, sklejka, 41,5 x 30 cm
Sygnowany l.d.: J.Kowner
Józef KOWNER
1895 Kijów -1967 Kalmar
Malarz żydowskiego pochodzenia. Studiował w Kijowie i Düsseldorfie. W okresie międzywojennym mieszkał w Łodzi, gdzie w latach 1933-35 wydawał kwartalnik "Forma". W czasie II wojny światowej został przesiedlony do łódzkiego getta, w 1944 trafił do Oświęcimia, a stamtąd do innych obozów koncentracyjnych. Po wyzwoleniu obozu został wysłany na leczenie do Szwecji, gdzie mieszkał do śmierci. Tworzył kompozycje figuralne, również o tematyce żydowskiej, martwe natury, pejzaże wiejskie i miejskie.
Cena wywoławcza 3500
Estymacja 4500 - 5000
◙ droit de suite