CZAPLIŃSKI Władysław - Polska w czasie pierwszej wojny światowej. [Kraków?, 1946?]. 4, k. [3], 88. karty luzem.
Maszynopis autorski z nielicznymi odręcznymi poprawkami. Na stronie tyt. odręczne dopiski wskazujące na przygotowanie pracy do druku: "6 kw. garmond" (rozmiar i krój czcionki), "Kraków M 06252" (zapewne sygnatura cenzora), "marzec - Wrocław (Uniwersytet)" (autor w 1946 przeniósł si z Krakowa do Wrocławia). W trzech miejscach doklejono paski papieru z maszynopisowym tekstem uzupełniającym lub zmieniającym tekst zasadniczy (sugestie cenzora?). Uczony zajmował się głównie historią Polski i historią powszechną XVII w., po zakończeniu II wojny wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim także zagadnienia udziału Polski w I wojnie światowej. Prezentowana tu praca, nigdy nie wydana, stanowiła zapewne owoc zainteresowań Czaplińskiego tą problematyką. Brak zakończenia? Stan dobry.