Marino Marini [1901-1981 r.]
Czarny koń na czerwonym tle, 1953
litografia, 77 x 53,5 cm / 84,5 x 64,5 cm
Sygnowana prawy dolny róg, podpis i data - sygnowane w druku.
Marini MARINO, [27. 02. 1901- 06.08. 1980] urodził się w Pistoia. Od 1917 roku studiował grafikę i rzeźbę we florenckiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1924 roku, przez prawie dekadę był wykładowcą w Scuola d'Arte della Villa Reale w Monzie.
Od 1936 roku tworzył kompozycje figuralne z serii "Jeźdźcy". Jego charakterystyczna zwarta forma rzeźbiarska była inspirowana m.in. sztuką egipską, etruską i afrykańską.
Był jednym z najwybitniejszych portrecistów (C. Carrà 1946, I.F. Strawinski 1951, autoportrety). Oprócz portretów ulubionym tematem Mariniego był nagi jeździec na koniu — seria rozpoczęta w 1936 (Człowiek na koniu 1951), w której przede wszystkim podkreślona została siła witalna przedstawianej grupy. W kręgu zainteresowań artysty były również grafika i malarstwo (tempera i gwasz).