603

MIŚNIA, KÖNIGLICHE PORZELLANMANUFAKTUR, Triumf Galatei (grupa mitologiczna)

Estymacje: 5 689 - 7 002 EUR
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
kompozycja składana z trzech części (podstawa dwuelementowa, łączona na śruby i ceramiczną masę montażową);
trzy putta przymocowane śrubkami do łuku tkaniny nad Galateą, klejone ręce Nereidy z koralem w dłoni, i muszlowy róg młodego trytona na delfinie dosiadającego trytona, klejona i uzupełniana ręka putta - młodego trytona, drobne ubytki dekoracji plastycznej: m.in. brak strumieni wytryskujących z nozdrzy delfina, ubytek części koralowca w dłoni Nereidy, ubytki atrybutów w dłoniach puttów przytwierdzonych do łuku tkaniny;
wys. ok. 49 cm, podstawa ok. 55 x 23-24 cm;
sygn. (wszystkie elementy) kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, ryte duże: No. 2(nr modelu), wyciski: 137, na krawędzi spodu dwukrotnie fioletowo-wiśniowe: 40 (cyfra malarza), a na wierzchu przy krawędzi łączenia - wyciśnięte znaki montażowe (dwie litery A).
Miśnia, Königliche Porzellanmanufaktur, 2 połowa - koniec XIX w.
Kompozycja przyścienna z nereidą Galateą w muszlowym rydwanie zaprzężonym w dwa delfiny, których dosiadają dmące na muszlowych rogach dwa trytony. Rydwanowi zwieńczonemu tkaniną wydętą łuk z trzema ulatującymi puttami, towarzyszą dwie nimfy (z koralowcem i muszlą z perłami w dłoni) oraz Tryton; na podstawie wśród fal - młody tryton, żółw, muszle, koralowce itp. owoce morza.
Interesująca, rzadka grupa odwołuje się ikonograficznie do rzeźbiarskich dokonań i tradycji manufaktury miśnieńskiej (dekoracja plastyczna zwieńczenia wazy w serwisie Łabędzim oprac. w latach 1738-1741 przez Joachima Kaendlera) oraz źródeł graficznych i malarskich (fresk Rafaela w Villa Farnesina w Rzymie, obraz Francesca Albaniego w zbiorach drezdeńskich, czy grafiki Nicolasa de Beauvais, Agostino Caracciego, Jeana Audran czy A. Trochtona w drezdeńskim Kupferstich Kabinett). Źródłem ikonograficznym przedstawień jest mit o Galatei uciekającej przed cyklopem Polifemem ( XIII księga „Metamorfoz” Owidiusza).
273 Aukcja Sztuki Dawnej
27 maja 2020 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
5 252 EUR
5 689 - 7 002 EUR
6 713 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
5 689 EUR
128%
Wyświetleń: 157 | Ulubione: 0

Rempex

273 Aukcja Sztuki Dawnej
27 maja 2020 CEST/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte