225

ZAJĄCZEK-JÓZEFA ZAJĄCZKA PAMIĘTNIK ALBO HISTORJA REWOLUCJI CZYLI POWSTANIE ROKU 1792; LICHOCKI - PAMIĘTNIK FILIPA LICHOCKIEGO prezydenta Miasta Krakowa z roku 1794

ZAJĄCZEK Józef

JÓZEFA ZAJĄCZKA PAMIĘTNIK ALBO HISTORJA REWOLUCJI CZYLI POWSTANIE ROKU 1792 [!];

[współoprawne z:]

LICHOCKI Filip

PAMIĘTNIK FILIPA LICHOCKIEGO prezydenta Miasta Krakowa z roku 1794

Poznań 1862, nakładem Jana Konstantego Żupańskiego, XXXV, 204, XVI, 78, [2], 61 s., [3] k. tabl. złoż. ;format 13x21 cm

Pamiętnik Zajączka t rRelacja o przebiegu Insurekcji, jedno z najważniejszych źródeł do dziejów kampanii 1794 r. Wiele informacji o warunkach politycznych, dowódcach, przebiegu walk (Szczekociny, Maciejowice, rzeź Pragi), podzielonych opiniach o Kościuszce, roliemigracji; teksty i komentarze do najistotniejszych dokumentów

F.Lichocki ( ) zaczął pisać pamiętnik w czasie insurekcji kościuszkowskiej i doprowadził go do ostatnich dni kwietnia. Pamiętnik nie posiada wartości dla dziejów powstania, jednakże maluje fragmentaryczny obraz miasta i ludzi tej epoki. Do czasu odkrycia jego rękopisu przez K.Bartoszewicz, był często uważany za sfałszowany.

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA. OKŁADKI OKOLONE ZŁOCONĄ BORDIURĄ I TŁOCZENIAMI, GRZBIET PŁASKI ZE ZŁOCENIAMI ORAZ DWOMA. RĘCZNIE BARWIONY W MASIE PAPIER MARMORYZOWANY NA WYKLEJKACH, WSZYSTKIE OBCIĘCIA KART PRÓSZONE W EPOCE. WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM TŁOCZONYM ZŁOTEM SZLACZKIEM.

Stan DB/przebarwienia, rdzawe plamki [foxing], EFEKTOWNA OPRAWA

XI Aukcja książek i starodruków
28 listopada 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
223 EUR
Wyświetleń: 43 | Ulubione: 1

Antykwariat Sobieski

28 listopada 2020 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993