Grudziński Władysław, Chata nad rozlewiskiem, 1913
Olej, płótno; wym.: 21 x 23 cm; sygn. p.d.: W. Grudziński / 1913. Obraz zdublowany na płótnie. Władysław Grudziński (1875-1942) malarz pejzażysta; skoligacony z Joanną Grudzińską, żoną Wielkiego Księcia Konstantego, powołany do armii carskiej trafił do szkoły artystycznej w Petersburgu. Odbiorcami jego dzieł byli mieszkańcy Łodzi, ponieważ tam mieszkał marszand skupujący jego prace.