MICKIEWICZ ADAM - RZECZ O LITERATURZE SŁOWIAŃSKIEJ WYKŁADANA W KOLEGIUM FRANCUZKIEM. ROK PIERWSZY (1840-1841)/ROK DRUGI (1841-1842) W 1 WOL. Wydanie drugie poprawione. DRUK I NAKŁAD W. STEFAŃSKIEGO, POZNAŃ 1850-1851r., str. XIV, 362; [4], VII, [1], 250; 21cm.
Poznański wydawca Walenty Stefański „zwrócił się do Mickiewicza o pozwolenie na przedruk wykładów w języku polskim. Ten jednak skierował go do tłumacza, twierdząc, że przekład jest jego własnością. Wrotnowski, pomny błędów pierwszego wydania polskiego, zastrzegł sobie nowe opracowanie przekładu. Gdy jednak sprawa przeciągała się zbyt długo, przystąpił Stefański do druku nie czekając na zapowiedziane poprawki. Zdążył zaledwie uwzględnić je w tomie pierwszym. Na ogół wydanie jest dosłownie przedrukowane z edycji paryskiej” (Syga).
„Dzisiaj (1926) jest ono dość rzadkiem, wszak w kilkanaście lat później okazała się potrzeba nowego wydania” (Semkowicz)
OPRAWA TWARDA PÓŁSKÓREK Z EPOKI. STAN Dobry-, ubytki na grzbiecie, przetarcia oprawy, pieczątki, foxing