78

(ZAJĄCZEK Józef), Histoire de la révolution de Pologne en 1794, par un temoin oculaire.

Histoire de la révolution de Pologne en 1794, par un temoin oculaire.

Paris 1797.  Chez Magimel. (Paris, de l'imprimerie, de Crapelet). (20,5 x 13 cm), s. XII, 291, opr. sk. z epoki.
(Estr. T. 13 i 34).  "Pamiętnik Zajączka, którego autorstwo nie jest nigdzie zaznaczone, ma na celu wyjaśnić powody upadku Polski przed opinią rewolucyjną francuską, a zwłaszcza wyjaśnić wypadki 1794 r. i rolę, jaką w nich odegrał Zajączek. Pisany jest w duchu pojęć, jakie panowały w r. 1797 w Paryżu, stąd niesprawiedliwe sądy, które wiele wywołały oburzenia. Dzieło pisane zapewne w porozumieniu z grupą Kołłątaja, który wówczas siedział w więzieniu austryjackim. W r. 1796 Zajączek bawił krótko w Paryżu przed wyjazdem do Włoch. Wówczas musiał spisać te wspomnienia. Współcześnie sądzono, że autorem jest Francuz Bonneau, ...  na podstawie informacji pani Zajączkowej. Ale to niemożliwe; pisał to wojskowy znający dokładnie przebieg obu kampanii i biorący sam w nich udział. ... . Być może jednak, że Bonneau poprawiał język i styl, bo rzecz napisana gładko po francusku." (Estreicher).  Ślady niew. zawilg. Oprawa: skóra brązowa z bogato zdobionym  grzbietem, czarnym szyldzikiem i złoconymi napisami. Na wyklejce 2 nalepki: "Librairie L'Durance" i "Librairie ClavreuilFabrice Teissedre". Na karcie tyt. wpis wlasn. oraz liczne marginalia pisane b. drobnym pismem. Ładny egzemplarz.
Aukcja Antykwaryczna nr 53
27 marca 2021 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
404 EUR
Wyświetleń: 62 | Ulubione: 3

Antykwariat Wójtowicz

Aukcja Antykwaryczna nr 53
27 marca 2021 CET/Warsaw

  > 5
  100

Antykwariat Wójtowicz
Antykwariat Wójtowicz s.c.
ul. Szpitalna 19
31-024 Kraków