4

Łukasz Stokłosa (Ur. 1986), Wersal, 2020

Estymacje: 447 - 537 EUR
gwasz na papierze, 20 x 25 cm, sygnowany: ‘Łukasz Stokłosa 2020 r '

Łukasz Stokłosa | Malarstwo Łukasza Stokłosy to wybuchowa mieszanka oniryzmu, zmysłowych skojarzeń, przelotnych, ale zatrzymanych spojrzeń, połączonych z romantyzmem, nie bojącym się otarcia o kicz, wulgarność, równocześnie dostępną i niedostępną. Świat tworzony przez Stokłosę jest jednocześnie znany, rozpoznawalny i konkretny. Z drugiej strony zawsze nieuchwytny, lekko rozmyty, przesłonięty, sprawiający wrażenie pochodzącego ze snu, w którym to co widzimy kątem oka, ulega pewnemu rozproszeniu, zagubieniu detali. Prace artysty tworzą silne kontinuum wizualne, jak mówi Stokłosa (w rozmowie z Martyną Nowicką): „Jeden [obraz] przechodzi w drugi, motywy się łączą, można powiedzieć, że zwykle maluję etapami, kontynuuję wątki. Inspiracje są różne - jestem w jakimś miejscu, oglądam film, czytam fragment w książce, uruchamia się ciąg wyobrażeń. Taki początek potem obudowują kolejne zdarzenia”. Mimo częściowego odrealnienia przedstawień, budowanego na bazie nastoju, artysta osadza swoje obrazy w konkretnych, rozpoznawalnych miejscach, sięgając do własnych fotografii oraz kultury mass mediów jako repozytorium pamięci. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem krakowską ASP w pracowni prof. Jacka Waltosia. Swój dyplom pt. Śmierć i pożądanie poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Zajmuje się malarstwem (często sięga po takie motywy jak pałacowe wnętrza, zimowe pejzaże czy portrety gwiazd filmowych), tworzeniem obiektów, fotografią. W 2010 roku wziął udział w głośniej wystawie Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznawaną w Konkursie Gepperta. W 2014 roku obrazy Stokłosy znalazły się w wydanym nakładem wydawnictwa Thames & Hudson albumie autorstwa Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow, prezentującym wybór najbardziej obiecujących współczesnych malarzy i malarek. W 2015 roku dzieła artysty były prezentowane na wystawie Artyści z Krakowa, generacja 80-90 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych, a jego prace znajdują się w cenionych kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce i zagranicą.
AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
11 grudnia 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
358 EUR
447 - 537 EUR
581 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
492 EUR
162%
Wyświetleń: 250 | Ulubione: 0

Contemporary Warsaw

AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
11 grudnia 2020 CET/Warsaw

  3 000
  3 500
  > 300
  3 800
  4 000
  4 500
  > 300
  4 800
  35 000
  > 3 000
  38 000
  40 000
  45 000
  > 3 000
  48 000

Contemporary Warsaw
Contemporary Warsaw
ul. Dzieci Warszawy 29 / 36
02-495 Warszawa
+48 600 400 360
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także