47

Silva Rerum. Miesięcznik Towarzystwa Miłośników Książki [ekslibrisy, oprawy, druki bibliofilskie]

Kraków 1925, 1927-8, 1930-1931, 1938-1939. Towarzystwo Miłośników Książki. 20,5x26,5 cm. Stan bardzo dobry (minimalne pojedyncze przybrudzenia, brak ex librisu J. N. Dembińskiego z nr 4/1927, naddarta i luzem przednia okładka nr 10-12/1928).

Zestaw zawiera:

  • Zeszyty nr 2-6 z 1925 roku.
  • Zeszyty nr 1-12 z 1927 roku (komplet).
  • Zeszyty nr 6-12 z 1928 roku.
  • Zeszyty nr 1-12 z 1930 roku (komplet).
  • Zeszyt nr 1-6 z 1931 roku.
  • Zeszyt nr 1-2 z 1938 roku.
  • Zeszyty nr 3-9 z 1939 roku.

W treści m.in.: Wiadomość o kilku autografach poezyj Mickiewicza (Stanisław Pigoń). Księgozbiór rodziny Ostrowskich w Ujeździe (Tadeusz Seweryn). Ze studiów nad grafiką książkową Wyspiańskiego (Jan Durr). Oprawa książek (Aleksander Semkowicz). Egzemplarz "Pana Tadeusza" z własnoręcznymi poprawkami Mickiewicza (Stanisław Pigoń). Inkunabuły i druki polskie XVI wieku w Bibliotece oo. franciszkanów we Lwowie. Czym powinna być Biblioteka Jagiellońska? (Edward Kuntze). Adam Mickiewicz: Pani Twardowska. Z autografu wydał po raz pierwszy Józef Kallenbach. Ex libris Jana Brożka czyli o profesorskiej genezie polskiego znaku książkowego (Kazimierz Piekarski). Jak mój ojciec pracował nad "Bibliografią" (Stanisław Estreicher). Biblioteka Kórnicka (Władysław Pociecha). Sztambuch J. A. Załuskiego (Henryk Barycz). Stanisława Wyspiańskiego Orędzie (Leon Płoszewski). Księgozbiory Wielkiego Księcia Konstantego (Paweł Ettinger). Z rozważań nad graficzną postacią ex librisu (Tadeusz Przypkowski). Podobizny Jana Kochanowskiego w krakowskich zbiorach graficznych (Maria Fredro-Boniecka). Inkunabuły litografii niemieckiej w Muzeum im. XX Lubomirskich we Lwowie (Władysław Żyła). W oficynie "architypografa". Rzecz o kłopotach Januszowskiego (Stanisław Bodniak). Biblioteka puławska w czasie walk powstania listopadowego (Karol Buczek). Pierwodruki wierszy powstańczych Słowackiego i przedruki "Ody do młodości" (Leon Płoszewski). Fragmenty belwederskiej biblioteki Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza w moim księgozbiorze (Aleksander Birkenmajer). Henryk Kunzek jako grafik (Przecław Smolik). Księgozbiór robotnika. Przyczynek do bibliofilstwa na Śląsku (Karol Ludwik Koniński). Znaki wodne w rękopisie kórnickim (Włodzimierz Budka). Resztki Archiwum hr. Potockich w Raju i wiadomość o papierni w Nowej Grobli (Justyn Sokulski). Franciszek Nierzwicki (Stary Franek) Gbur - bibliofil pomorski (ks. Alfons Mańkowski). Król bibliofil (Mieczysław Opałek). Przywilej Stanisława Augusta dla Ignacego Grobla oraz szyld jego drukarni w Krakowie (Adam Bochnak). Adam Gieryk Podebrański - sztychator, typograf i bibliopol J. Kr. Mości, ostatni alchemik Krakowa (Jerzy Dobrzycki). Spór sukcesorów Bskp. J. i J. Załuskich o Bibliotekę Załuskich (Józef Korpała). Archiwum Miejskie Warszawy (Adam W. Englert). Antykwariusz Bazyli. Z cyklu "Dialogi o książce" (Zuzanna Rabska). Rozpowszechnianie broszurek Słowackiego i Mickiewicza w dobie powstania listopadowego (Ksawery Świerkowski). O stosowaniu elementów typograficznych w zdobnictwie książkowym i drobnej grafice (Józef Goldman). Graficzna i malarska twórczość Jana Wojnarskiego (Franciszek Walter). Sygnet drukarski oficyny Andrzeja Stanisława Kostki Załuskiego, biskupa krakowskiego (Kazimierz Witkiewicz). Polskie ex librisy muzyczne (Edward Chwalewik). Ryciny do książek wykonane przez Jeremiasza Falcka (ks. Tadeusz Kruszyński). O starych bibliotekach śląskich (Stanisław Majewski). Zasługi księgarzy polskich w dziejach odrodzenia narodowego (Jan Wantuła). Śląski przemysł w grafice artystycznej. Twórczość Pawła Stellera i Władysława Zakrzewskiego (Stefan Płuszczewski). Śląsk w twórczości artystycznej Michała Elwira Andriollego (Justyn Sokulski). O śląskich ex librisach Edwarda Grabowskiego (Tadeusz Pietrykowski). Biesiadecki (Stanisław Wasylewski). Aleksander Bruckner (Franciszek Bielak).

Wśród wkładek i dodatków m.in.: karta korespondencyjna "Życzenia noworoczne" w autolitografii A. Birtusównej, oryginalne odbitki ex librisów (np. Kazimierza Piekarskiego, Stanisława Wasylewskiego, Leszka Hałacińskiego, Tadeusza Cieślewskiego, Adama Bara, Stanisława Tyszkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu) według projektów takich artystów jak Antoni Procajłowicz, Zbigniew Pronaszko, Janusz Tłomakowski, Henryk Kunzek, Józef Goldman; oryginalne drzeworyty W. Osseckiego, W. Bieleckiego, S. Jakubowskiego; czarno-białe fotografie prezentujące oprawy introligatorskie Aleksandra Semkowicza i Roberta Jahody.

3. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
07 marca 2021 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
271 EUR
472 EUR
174%
Wyświetleń: 242 | Ulubione: 3

Antykwariat Kwadryga

07 marca 2021 CET/Warsaw

  > 5
  100
  300
  > 30

Antykwariat Kwadryga
Artur Jastrzębski Antykwariat Kwadryga
ul. Wilcza 29A / 25
00-544 Warszawa
+48226221154
Poniedziałek
11:00 - 18:00
Wtorek
11:00 - 18:00
Środa
11:00 - 18:00
Czwartek
11:00 - 18:00
Piątek
11:00 - 18:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte