Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Gabinet Sztuki star_border

Aukcja Współczesnej Sztuki Białoruskiej

dashboard
Ilość pozycji
21
event
Data
20/06/2021, 19:00 CEST/Warsaw
show_chart
Estymacje
98 000 - 157 200 PLN
gavel
Lista wynikowa
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Oferta złożona na 5 minut przed końcem czasu wydłuży czas licytacji tej pozycji o kolejne 2 minuty

Opłata aukcyjna
20.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
 
O aukcji

Zapraszamy Państwa do udziału w internetowej aukcji obrazów trzech uznanych malarzy współczesnych, reprezentujących sztukę Białorusi ostatnich lat: Sergeya Malishevsky'ego (1956-2020), Aliaksandra Zabavchika (ur. 1958) i Valery’ego Pesina (ur. 1963). Aukcja została przygotowana przez Gabinet Sztuki w Warszawie. Prezentowane obrazy zostały profesjonalnie oprawione.

Sergiusz Maliszewski jest niezwykle cenionym twórcą na rynku dzieł sztuki, którego obrazy od niedawna cieszą się jeszcze większą popularnością. Większość kolekcjonerów docenia przede wszystkim kunszt, umiejętności i wspaniałą wyobraźnię artysty. Jego wystawy odbywały się w USA, Holandii, Szwecji, Litwie, Włoszech, Estonii, Rosji, Polsce i Niemczech. Malarstwo Maliszewskiego wyróżniają złożone formy, które pojawiają się na jego płótnach. Warto zwrócić uwagę na ogromną ilość szczegółów w jego obrazach. Na początku swojej artystycznej drogi przyznawał się do fascynacji malarstwem Hieronima Boscha i Salvadora Dalego. Jednak już jako dojrzały malarz podkreślał istnienie swojego własnego, odrębnego stylu. Odbiorcy jego sztuki dostrzegają także inspiracje twórczością Pietera Breugla Starszego oraz Maxa Ernsta. Twórczość Maliszewskiego najbliższa jest surrealizmowi i realizmowi magicznemu. W jego obrazach pojawiają się też treści symboliczne, nawiązania do mitologii lub motywy religijne.

Aliaksandr Zabavchik, podobnie jak Sergiusz Maliszewski, również ukończył Instytut Teatralno-Artystyczny, czyli obecnie Mińską Akademię Sztuk Pięknych. W swojej karierze doczekał się kilku indywidualnych wystaw, między innymi w Białoruskim Muzeum Sztuki Współczesnej, Galerii "Underground" w Mińsku, Galerii "Corally" we Lwowie i Galerii Miejskiej w Rzeszowie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Europie, USA oraz Chinach. W swojej twórczości stosuje niekonwencjonalne techniki i materiały, których receptury zachowuje w tajemnicy. Maluje głównie abstrakcje geometryczne i organiczne, ale w jego twórczości pojawia się także malarstwo religijne nawiązujące do ikon prawosławnych.

Najmłodszym ze zgromadzonych twórców jest Valery Pesin, który pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął swoją przygodę z malarstwem i grafiką. Należał do grona tzw. „Nonkonformistów Radzieckich” – był przedstawicielem nieoficjalnej sztuki radzieckiej. Pesinowi nie udało się wejść z początku w świat galeryjny, za to szybko zainteresowali się nim architekci i dekoratorzy wnętrz, a jego prace zostały przez nich szczególnie docenione. Obecnie obrazy i grafiki artysty można zobaczyć w luksusowych domach i magazynach wnętrzarskich: AD, ELLE Decoration, Salon + Interior czy Mezzanine. Valery Pesin jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych artystów białoruskich zarówno w jego ojczystym kraju jak i całej Europie. Jego prace znajdują się w zbiorach Białoruskiego Muzeum Narodowego i Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku oraz kolekcjach prywatnych na Białorusi i za granicą. 

"Prezentując Państwu obecną ofertę aukcyjną mamy świadomość poruszania się, po ciągle jeszcze mało znanym szerokiemu gremium odbiorców, kręgu artystów i ich dzieł. Ale pamiętajmy, że dopiero w 2011 roku MSZ Białorusi po raz pierwszy zorganizowało swój pawilon narodowy na weneckim Biennale Sztuki. Dzieła malarzy, grafików, rzeźbiarzy i fotografików białoruskich powoli, coraz częściej, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych świata. Zwracają uwagę warsztatową poprawnością i figuratywnością. Mają w sobie wiele zapożyczeń z miejscowych regionalizmów przez co są subiektywne, ale wolne od ideologii, są oryginalne i autentyczne. Współcześni malarze z nad Niemna są dobrymi następcami Marka Zacharowicza Szagala ( Marca Chagalla), który jako znany przedstawiciel kubizmu, przyjaciel Apollinair’a, Delaunay’a i Legéra, często wracał w swej twórczości do biednego okresu czasu swego dzieciństwa w rodzinnym witebskim domu." - Kazimierz Stachurski


Regulamin

1.)    Organizatorem aukcji jest Gabinet Sztuki funkcjonujący w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez firmę P.H.U. MASTERS-POLSKA S.C. ZBIGNIEW KOWALIK, KATARZYNA KOWALIK z siedzibą w Warszawie, ul. Lektykarska 32, 01-687 Warszawa, NIP: 1182094905, e-mail: [email protected], strona internetowa www.gabinetsztuki.pl.

2.)    Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki oddane do sprzedaży komisowej przez komitentów, autorów lub stanowiące własność organizatora aukcji zwanego dalej Gabinetem Sztuki.

3.)    Aukcja prowadzona jest zgodnie z polskimi przepisami prawnymi za pośrednictwem platformy internetowej Onebid.

4.)    Udział w licytacji mogą brać wszystkie osoby pełnoletnie po założeniu konta na portalu aukcyjnym Onebid i akceptacji niniejszego regulaminu aukcji.

5.)    Zgodnie z oświadczeniami komitentów komitentów powierzone obiekty stanowią ich własność, bądź mają oni prawo do ich rozporządzania.

6.)    Obiekty nie są objęte żadnym postępowaniem sądowym i skarbowym, są wolne od zajęcia i zastawu, a także jakichkolwiek roszczeń osób trzecich.

7.)    Wszystkie wystawione do sprzedaży obiekty posiadają określoną cenę wywoławczą i zawierają opisy zgodne ze stanem faktycznym.

8.)    Opisy obiektów zawarte w katalogu mogą być zmienione przed rozpoczęciem licytacji.

9.)    Gabinet Sztuki ma prawo do wycofania obiektu z aukcji do momentu rozpoczęcia licytacji bez podawania przyczyny.

10.)           Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 20%. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej. Kwota opłaty organizacyjnej oraz kwota wylicytowanej ceny stanowią cenę nabycia przedmiotu licytacji. Cena nabycia stanowi cenę brutto.

11.)           Nabywca zobowiązany jest do zapłacenia wylicytowanej ceny wraz opłatą organizacyjną bezpośrednio po aukcji lub w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia licytacji.

12.)           Prawo własności do wylicytowanego obiektu i jego odbiór następuje po zapłaceniu przez nabywcę całości wylicytowanej kwoty wraz z opłatą aukcyjną.

13.)           Zakupione przedmioty mogą zostać odebrane osobiście w siedzibie Gabinetu Sztuki lub wysłane za pośrednictwem firmy kurierskiej Inpost na wskazany przez Kupującego adres za dodatkową opłatą.

14.)           Gabinet Sztuki nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas transportu odbywającego się za pośrednictwem firmy Inpost.

Zobacz więcej expand_more

keyboard_arrow_up