Stan zachowania

Aukcja nr 8 MEDALE

Numizmatyka lubi zaskakiwać i jeszcze wiele do odkrycia, czego doświadczyliśmy także przygotowując dział medali. Mianowicie podczas prac nad materiałem aukcyjnym naszą uwagę zwróciły dwa niepozorne medale. Po dłuższej kwerendzie okazało się, że są one najprawdopodobniej wykonane ze srebra i nie były do tej pory nigdzie notowane, ba nie ma ich nawet w katalogu medali oddziału katowickiego PTN wydanego w 2004 roku. Oba medale poświęcone są tematyce numizmatycznej. Pierwszy wydany z okazji dziesięciolecia sekcji numizmatycznej w Katowicach 1959-1969 i co ciekawe sygnowany nazwiskiem ST. MĘKICKI! Oznacza to tym samym, że oferowany medal zaprojektował Stanisław Mękicki, syn lwowskiego numizmatyka Rudolfa Mękickiego, który zaszczepił swoim dzieciom numizmatyczną pasję. Drugi medal, również wykonany najprawdopodobniej w srebrze został wydany na pamiątkę wystawy międzynarodowej monet i medali w Wodzisławiu Śląskim, jaka miała miejsce w maju 1970 roku. Historia ruchu numizmatycznego na ziemiach polskich doczekała się tym samym dzięki naszej czujności dwóch nowych odkryć.