208

RR- Władysław Warneńczyk goldgulden 1441 r, pierwsza złota moneta z herbami Rzeczpospolitej

NGC st.AU R4
Stan zachowania: NGC st.AU
Estymacje: 3 529 - 5 882 EUR
Literatura: Kopicki 10070 rzadkość R4.
Bardzo rzadki goldgulden króla Polski Władysława Warneńczyka z 1441 roku. Jedna z pierwszych Polskich złotych monet. Pierwsza złota moneta posiadająca herby Rzeczypospolitej na awersie - Orła i Pogoń, a w otoku imię króla VLADISLAVS. Na rewersie św. Ładysław z jabłkiem królewskim i toporem w dłoniach, po bokach oznaczenia zarządcy mennicy Hermannstadt - Christophorusa de Florentia.
Dukat bez daty, jednak ze względu na fakt, że de Florentia zarządzał tylko w 1441 roku - można określić dokładnie jego datowanie.
Moneta w pięknym menniczym stanie, z gradingiem markowego NGC stan AU DETAILS. Moneta nie otrzymała noty numerycznej, gdyż NGC charakterystyczne chropowatości powierzchni BŁĘDNIE uznała za rysy od czyszczenia. To są jednak wypukłe elementy (nie wklęsłe rysy). Ta moneta powinna tak wyglądać. Bez chropowatości są tylko współczesne fałszerstwa tej monety. Wyśmienity egzemplarz, jeden z najładniejszych znanych.
W tym stanie i jakości wybicia bardzo rzadka moneta.
Moneta do najlepszych kolekcji.
Aukcja 7
17 marca 2018 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
2 353 EUR
3 529 - 5 882 EUR
Stan zachowania
NGC st.AU R4
4 612 EUR
196%
Wyświetleń: 615 | Ulubione: 4

WDA - MiM

Aukcja 7
17 marca 2018 CET/Warsaw

12.00%
Nie mniej niż 0 PLN za tę pozycję
  100

WDA - MiM
Warszawski Dom Aukcyjny Mariusz Walendzik
ul. Porajów 1 / 41
03-188 Warszawa