5

Jan Matejko, Poczet królów polskich

Zbiór portretów historycznych.Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył St.Smolka i A.Sokołowski.Wiedeń 1893 , 41 x 31 cm, oprawa wydawnicza po profesjonalnej konserwacji, płótno
bogato ilustrowane symboliką patriotyczno-religijną, brzegi kart złocone z trzec stron, 43 portrety od Mieczysława I (Mieszka I) do Stanisława Augusta wykonane w technice heliograwiury, wszystkie sygnowane pod kompozycją przez Maurycego Perlesa w Wiedniu. Stan zachowania: zaplamienia i naddarcia niektórych stron,niewielkie ślady zalania, Poza tym stan dobry.
Heliograwiura (gr.helio + grawiura) - rodzaj graficznej techniki druku wklęsłego, zbliżony do akwatinty, polegający na fotograficznym przenoszeniu obrazu na płytę metalową (najczęściej miedzianą) i wytrawienie za pomocą emulsji światłoczułej w ten sposób by miejsca najjaśniejsze stworzyły najpłytsze zagłębienia. Wynaleziona w 1879r.Druk odbywa się w specjalnej prasie ręcznej. Heliograwiura rozpowszechniona w XIX w. została wyparta później przez rotograwiurę, gdyż heliograwiura jest metodą drogą i bardzo czasochłonną. Heliograwiurę stosuje się tylko wtedy, gdy trzeba stworzyć niewielką ilość kopii o bardzo wysokiej jakości.
Piękne książki
13 grudnia 2017 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
143 EUR
Wyświetleń: 147 | Ulubione: 0

Piękne Książki - współpraca Andrzej Ważny

Piękne książki
13 grudnia 2017 CET/Warsaw

5.00%