Henryk Biegeleisen, Wiedeń [1898]. Nakładca Franciszek Bondy,
komplet 5 tomów; 26 x 18 cm; oprawa wydawnicza sygnowana
„KAROL SCHEIBE przedtem F.GOGL WIEDEŃ”.
Edycja zawiera około 2000 stron, ok. 1000 ilustracji w tekście, 60 całostronicowych barwnych chromolitografii oraz ok. 80 odrębnych „kartonów” w większości rozkładanych, wykonanych w technice drzeworytniczej na grubym, często żeberkowym papierze. Stan zachowania: niewielkie przetarcia
i zagięcia rogów, jedno naderwanie strony, poza tym stan idealny. Barwne litografie ukazują kunszt iluminacji rękopisów, ozdobne inicjały, oprawy ksiąg, portrety wybitnych Polaków, pałace i zamki, obrazy historyczne. Kartony zaś - tak nazwane przez wydawcę - ukazują karty tytułowe sławnych dzieł
polskich, mapy, kroniki, słynne wydania biblii, herby rycerstwa polskiego, sceny z historii Polski, faksymile rękopisów i wiele innych.
Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie było tak monumentalnej i tak bogato zdobionej technikami graficznymi, historii naszej literatury od średniowiecznych czasów Piastów do romantycznych czasów trzech wieszczów.