58

WIETZ, BOHMANN- RYS HISTORYCZNY ZGROMADZEŃ ZAKONNYCH t.2-gi ŻEŃSKIE wyd.1848 barwne litografie

WIETZ J.K., BOHMANN Piotr.

RYS HISTORYCZNY ZGROMADZEŃ ZAKONNYCH

obojej płci wraz z rycerskimi zakonami i orderami państw.

Przełożony na język polski i pomnożony opisami nowo-powstałych zakonów wraz z objaśnieniami ogólnemi i rycinami nowemi, dzieło zebrane i ułożone
przez księdza Beniamina Zgromadzenia OO. Kapucynów Polskich Prowincjała.

T. 2: Zakony żeńskie

Warszawa 1848. W drukarni księży Pijarów, str. 229, [8] [20], 84 k. tabl. ryc. (litografie kolorowane ręcznie), format 14x21cm
z epoki.

Polska edycja monumentalnej pracy obejmującej historię wszystkich europejskich zakonów: męskich (t. 1), żeńskich (t. 2) i rycerskich (t. 3), opracowana przez Piotra Szymańskiego.  Książka ozdobiona ręcznie kolorowanynymi litografiami wykonanymi w warszawskim zakładzie litograficznym Juliusza V. Flecka i Spółki. Juliusz Volmar Fleck (ok. 1813-1888), przybyły z Saksonii rysownik i litograf, prowadził w Warszawie w latach 1843-1888 znany zakład litograficzny, ceniony zawysokiej jakości litografie, zdobiące wydawane ówcześnie książki.

Oferowane dzieło z uwagi na ogrom ilustracji uchodzi za  jedną z najdroższcyh polskich książek XIXw.

„Zawiera ona 261 prześlicznych, zgrabnie kolorowanych warszawskich litografi i Flecka, a ponieważ każda tablica zawiera przeciętnie dwie postacie, całość tworzy ponad 500 fi gurek stworzonych dobrą litografią. Są w nich i oryginalne polskie obrazki: ubiór kanoniczek warszawskich i strój związany z orderem Orła Białego. Może to najlepsza ilustrowana książka polskiego biedermeieru” (A. Banach). Lit.: A. Banach, Polska książka ilustrowana, poz. 408 oraz s. 102, 191

Rzadkie.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, GRZBIET PŁASKI ZE ZŁOCENIAMI

Stan DB-/ oprawa przetarta, podniszczona, porysowana k. tyt. i przedtyt. oraz wyklejka, zaplamienia kartek i tablic, część tablic porysowana

II Aukcja książek i starodruków
14 kwietnia 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
356 EUR
Wyświetleń: 79 | Ulubione: 0

Antykwariat Sobieski

14 kwietnia 2018 CEST/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993