17

Jacek WALTOŚ (ur. 1938 r.), Współczułość, 1980/84 r.

Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite

technika mieszana, olej, płótno naklejone na płytę, 100 x 80 cm, 105,2 x 86,1 cm (w oprawie);

sygn. i opisane na odwrocie: JACEK WALTOŚ / WSPÓŁCZUŁÓŚĆ / 1980/84

Waltosia najbardziej zajmuje przedstawianie w sposób symboliczny głębokich stanów emocjonalnych. Sylwetki ludzkie są drogą do ukazania uniwersalnych

emocji targających człowiekiem. Formy pojawiające się w malarstwie artysty są próbą doszukiwania się własnego „ja”. Praca „Współczułość”

to opowieść o człowieku zawieszonym między obecnością a nieobecnością, o utracie, opuszczeniu, ale i mocnych emocjach potrafiących łączyć ludzi.

Płótno to mówi o prawdziwym porozumieniu się człowieka z drugim człowiekiem. Na środku obrazu z granatowej ciemności oświetlonej pionowym

światłem, wydobywają się sylwetki dwóch wtulonych w siebie ludzi. Ciemność otacza je szczelnie. Ciepło wydobywające się z ich bliskości wyciąga z

mroku pojedyncza lampa dająca nadzieję na lepsze jutro. Cień postaci złączonych we współczującym uścisku układa się w medytującego człowieka.

Obraz dotyka najważniejszych dla ludzkości problemów i uniwersalnej prawdy. Dopiero w czystym sercu, otwartym na dobro innych ludzi, sercu pełnym

współczucia i miłości człowiek może odnaleźć spokój i ukojenie.

Aukcja Sztuki Współczesnej
17 października 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
1 624 EUR
Wyświetleń: 158 | Ulubione: 0

Pragaleria

Aukcja Sztuki Współczesnej

  800 000

Pragaleria
Pragaleria
ul. Stalowa 3 / 1/5/13
03-425 Warszawa
+48 884 79 88 52
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także