3

Tadeusz DOMINIK (1928 - 2014), Pejzaż, 1983 r.

Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite

olej, płótno, 48 x 78,7 cm; 53 x 83,3 cm (w oprawie);

sygn. l.d.: Dominik

„Świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa” - pisał o jego obrazach Zbigniew Herbert. Twórczość

Tadeusza Dominika jest jedną z najbardziej charakterystycznych w polskim malarstwie współczesnym. Jego malarstwo łączy w sobie abstrakcję liryczną

z tradycją polskiego koloryzmu. Dla Dominika przyroda jest inspiracją do pejzaży powstających w wyobraźni artysty. Nie jest on jednak abstrakcjonistą

sensu stricte. Wykorzystywane motywy są wycinkami przyrody – widać w nich kwiaty, pola, chmury, zjawiska pogodowe. Natura, którą się inspiruje, jest

przefiltrowana przez wrażliwość artysty a uwidacznia się przede wszystkim w kolorze i ekspresyjnej plamie barwnej. „Pejzaż” z 1983 r. jest takim twórczym

przetworzeniem fragmentu natury. Abstrakcyjna kompozycja przywodzi na myśl pola uprawne bogato obrośnięte plonami. Kaskadowo ułożone

poziome fragmenty ziemi obrastają pionowe zielone uprawy zaznaczone jedynie schematycznie długimi, ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla. Motyw

natury staje się pretekstem do barwnej kompozycji uderzającej wysmakowanymi zestawieniami barw. Żółcienie i zielenie traw, miejscami przełamane

błękitami, kontrastują czerwieniami i brązami ziemi. Całość tworzy harmonijną kompozycję przywodzącą na myśl letni polski pejzaż zamiejski.

Aukcja Sztuki Współczesnej
17 października 2018 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
4 408 EUR
5 476 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
4 640 EUR
124%
Wyświetleń: 77 | Ulubione: 0

Pragaleria

Aukcja Sztuki Współczesnej

  800 000

Pragaleria
Pragaleria
ul. Stalowa 3 / 1/5/13
03-425 Warszawa
+48 884 79 88 52
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także