akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę; 42 x 59,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: J Malczewski 1900;
Akwarela przed konserwacją.
Postać klęcząca o rysach Jacka Malczewskiego, stojąca przy nim stara kobieta - to podobizna matki artysty.