drewno sosnowe, mazerowane, czernione; żeliwo, mosiądz, stal; chromolitografia, kalkomania; 8,5 x 16,7 x 16,7 cm.
Niemcy, Lipsk, pocz. XX w.
Skrzynka sosnowa, pokryta mazerunkiem imitującym mahoń. Na wieczku kolorowa kalkomania z napisem u góry: „SYMPHONION”, u dołu: „BREVETÉ - PATENT”. Pośrodku lira, wokoło kartusze z godłami USA, Wlk. Brytanii, Austrii, Prus, Belgii i Francji. W narożach - cztery muzykujące amorki. W prawym dolnym rogu - otwór na korbkę uruchamiającą napęd sprężynowy pozytywki. W środku skrzynki mechanizm z żeliwną płytą, stalowym grzebieniem, z nr: 470840”. Od spodu wieczka papierowa naklejka chromolitograficzna z napisem: „SYMPHONION” oraz instrukcją dot. patentu - w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim. U dołu: „Made in Germany”.
Firmę założył w 1898 Oskar Paul Lochmann.