2

COSMA MAGALIANO - OPERIS HIERARCHICI SIUE DE ECCLESIASTICO PRINCIPATU liber II [-III] wyd. 1609 krakowska oprawa radełkowana z wizerunkami Jagiellonów i superekslibrisem HERB KORCZAK

COSMA MAGALIANO [MAGALHÃES, Cosme]

OPERIS HIERARCHICI SIVE DE ECCLESIASTICO PRINCIPATV

liber II [-III]

In Quibus Epist. Tres B. Pauli Apostoli,

que Pontificiae vocari Solent, Commentarys illustrantur.

Autore P. COSMA MAGALIANO Bracarensi, Societatis Jesu,

professore olim Sacrae Scripturae, & in Coninbricensi

Academia regij Artium Collegij Praefecto.

Timotheo, Ephesino Primati, duae : vna Tito Cretensi Seribitur.

...

Omnia Nunc Primum in Lucem Data.

Lugundi, Sumptibus Horatij Cardon MDCIX [1609], Cum Privilegio Regis, k.4, str. 772, k.10, str. 239, [1], k.4, k.4, str. 278, k.19; winiety i inicjały w drzeworycie, format 17,5x24,5cm

Cosme Magalhães (1551 - 1624)- pochodzący z Portugalii jezuita i humanista.

Dzieło zaoptarzone w 3 dwubarwne k.tyt.

Bardzo rzadkie!

TWARDA OPRAWA PERGAMIN NA DESCE Z EPOKI. NA OBRZEŻACH OBU LIC DEKORACYJNE BODIURY GŁĘBOKO TŁOCZONE RADEŁKIEM Z CHARAKTERYSTYCZNYMI WIZERUKAMI WŁADCÓW EUROPEJSKICH, RADEŁKO, KTÓRE OTACZA POKAŹNE ZWIERCIADŁO PRZEDSTAWIA STYPIZOWANE WIZERUNKI ALL'ANTICA, ZNAMIENNE DLA TEGO TYPU DEKORACJI RENESANSOWYCH W NIEMAL CAŁEJ EUROPIE. PODOBNE ZNALEŹĆ MOŻNA NA NIEZLICZONYCH DZIEŁACH ZARÓWNO Z OBCYCH, JAK I POLSKICH WARSZTATÓW.

BLIŻEJ ZWIERCIADŁA OZDOBNA BODIURA Z CHARAKTERYSTYCZNYMI PODOBIZNAMI JAGIELLONÓW: ZYGMUNT AUGUST - BONA SFORZA - KATARZYNA.

"TO NIEWĄTPLIWIE DZIEŁO KRAKOWSKIE, ANONIMOWEGO MISTRZA, DZIAŁAJĄCEGO W 1 DWUDZIESTOLECIU XVI W. JEGO ZNAKIEM ROZPOZNAWCZYM JEST RADEŁKO JAGIELLOŃSKIE, KTÓRE WSKUTEK NADMIERNEJ EKSPLOATACJI PĘKŁO WMIEJSCU, GDZIE JEST GŁOWA KATARZYNY JAGIELLONKI". Dr hab. Arkadiusz Wagner

W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO TŁOCZONY CZARNĄ FARBĄ HERB KORCZAK, NAD NIM INICJAŁY M.S., PONIŻEJ D.D.D. I DATA OPRAWY 1617

JEST TO ŁADNY PRZYKŁAD RENESANSOWEJ KRAKOWSKIEJ OPRAWY RADEŁKOWEJ.

"Ornamenty radełek wizerunkowych stały się charakterystycznym motywem XVI stulecia. Motyw wertykalny, skomponowany z portretów oraz
wątków architektonicznych i akcentów roślinnych, zdecydowanie odróżniał się od skromnych tłoków poprzednich stuleci. Oprawy posiadające owe tłoczenia

Radełko wprowadza również pewną systematykę w układzie kompozycyjnym dekoracji okładzinowej. To dzięki niemu wyraźnie zarysował się porządek bordiury i zwierciadła, stając się klasycznym wzorcem na kolejne stulecia.

Wartościowe dla kultury polskiej jest radełko jagiellońskie, które stanowi rzadkość w dorobku sztuki Starego Kontynentu. Fakt ten potwierdza, że jest to temat istotny, godny szerszych badań porównawczych." Żródło: Agnieszka Biały, "Warianty radełek wizerunkowych na szesnastowiecznych oprawach książkowych w Zabytkowej Bibliotece oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Analiza kompozycji i tematów ikonograficznych wybranych tłoczeń".

Korczak (Ciffus, Ciphus, Karpie, Trzy Wręby, Wrębowie, Wręby) – polski herb szlachecki. Herb ma pochodzenie węgierskie, trzy wręby oznaczają trzy rzeki Dunaj, Cisę (lub Drawę) i Sawę.

Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Wagnerowi za pomoc przy identyfikacji radełek wizerunkowych i superekslibrisu oprawy.

Dr hab. Arkadiusz Wagner - pracownik naukowo-dydaktyczny na UMK w Toruniu, specjalista tegumentolog. Autor licznych prac na tamet introligatorstwa średniowiecznego i nowożytnego w Polsce i Europie, superekslibrisu jako znaku własnościowego książki i jako dzieła sztuki, sztuki ekslibrisu XV-XXI w oraz grafiki książkowej.a XV-XXI w.;

m.in.: "Superekslibris polski. Studium o kulturze bibliofilskiej i sztuce od średniowiecza do połowy XVII wieku, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2016,

Elementy manierystyczne w zdobnictwie introligatorskim w Polsce (od XVI do początku XVII wieku), "Rocznik Biblioteki Narodowej", 2016, T. XLVII.

Stan DB/ oprawa z lekkimi przebarwieniami, grzbiet naddarty, niewielkie ślady owada, ubytek fragmentu 1-szej k.tyt., ślady zalania, 3 końcowe k. z pokaźną dziurą ze szkodą dla tekstu

IV Aukcja książek i starodruków
01 grudnia 2018 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
16 279 EUR
Wyświetleń: 166 | Ulubione: 0

Antykwariat Sobieski

01 grudnia 2018 CET/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993