34

Janusz PASTWA (ur. 1944), Z cyklu: Ciała, 1996

pastel, papier; 86,5 x 61 cm;
sygn. i dat. p. d.: Pastwa 96.

Rzeźbiarz. Autor rzeźb pomnikowych i portretowych. Szczególnie znanym monumentem autorstwa Janusza Pastwy jest kwadryga z frontonu Teatru Wielkiego wykonana wraz z Adamem Myjakiem. Bliska jest mu figuracja, szczególnie postać człowieka, ale też zwierzęcia (znana rzeźba psa z cyklu „Cienie”). Pastwa czyni też pewne wycieczki w stronę abstrakcji, choć nawet wtedy w jego formach widoczne są elementarne zarysy postaci. Jest rzeźbiarzem, który nie działa według modelu czy projektu, tylko jego realizacja jest wynikiem procesu tworzenia, zmagania się z materią i formą. W swej twórczości odnosi się do antyku, ale też do dzieł innych artystów: Modiglianiego czy Michała Anioła. W jego dokonaniach jest, jak zauważył Piotr Szubert, dążenie do uchwycenia czegoś niematerialnego, czegoś, co znajduje się pomiędzy materią tworzywa a metafizyką. Rzeźbiarz urodził się w 1944 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom otrzymał w pracowni Jana Chmielewskiego w 1970 roku. W 1974 roku rozpoczął pracę na Rzeźbie. Trzykrotnie był dziekanem wydziału w latach 1993–1996, 1999–2002, 2002–2005. Profesor zwyczajny.
(A.W.)

W 2018 roku Janusz Pastwa został laureatem 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.
favorite Aukcja charytatywna ASP - ARTYSTA W POTRZEBIE
04 grudnia 2018 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
70 EUR
110 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
93 EUR
157%
Wyświetleń: 22 | Ulubione: 0

Rempex

Aukcja charytatywna ASP - ARTYSTA W POTRZEBIE
04 grudnia 2018 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte
Zobacz podobne

Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także