oprawa: srebro, złoto; akwarela, gwasz na kości słoniowej, dekoracja w postaci markazytów naokoło oraz ozdobnej wstęgi w zwieńczeniu; masa całkowita 12.190g;
Miniatura wykonana w II poł. XVIII w Polsce (oprawa nieco późniejsza).
Owalna miniatura królowej Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers - żony króla Władysława IV oraz Jana Kazimierza.