Olej, tektura; 25 x 33 cm Sygnowany i datowany p.d.: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1924
Cena wywoławcza 3125
Estymacja 3800 - 4000
Na odwrocie nalepka papierowa z napisem na maszynie wypełnionym czarnym atramentem: Obraz St. Czajkowskiego p. t.: Odpoczynek,1924 technika 249 olej, płótno nr katalogu 249 brał udział w Wystawie Pośmier(..) Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 - styczeń 1981. Powyżej napis długopisem: "Odpoczynek" |1924. nad nim napisany flamastrem numer: 249. W prawym górnym rogu napis czarnym tuszem: St.Cz. | inw. 180. w prawym górnym rogu naklejona kwadratowa kartka z napisem ołówkiem: 83 WISO. Na nalepce pieczęć Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, Pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa, tel. 27-69-13 z nieczytelnym podpisem.
Obraz wystawiany: Stanisław Czajkowski, Wystawa Pośmiertna, CBWA, Warszawa, 1980, kat nr 249
Stanisław CZAJKOWSKI
1878 Warszawa - 1954 Sandomierz
Malarz - pejzażysta. W latach 1896-1902 studiował w krakowskiej akademii u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera. Nad artystycznym rozwojem Stanisława czuwał ponadto jego starszy brat, Józef Czajkowski, malarz, architekt, projektant wnętrz, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Naukę artysta kontynuował w akademii monachijskiej u L. Hertericha (1898) oraz w paryskiej Académie Julian, gdzie uczęszczał do atelier J. P. Laurensa i B. Constanta (1904-1906). Po powrocie do Krakowa uzupełnił studia w macierzystej uczelni kształcąc się w pracowni Jana Stanisławskiego. W 1950 roku został mianowany profesorem malarstwa i rysunku warszawskiej ASP. W roku 1949 uhonorowano Czajkowskiego orderem Odrodzenia Polski.