822

Wakizashi - krótki miecz japoński, sygn. BIZEN OSAFUNE SUKESADA w pochwie

Estymacje: 4 196 - 5 594 EUR
stal dziwerowana, stop miedzi i złota SHAKUDO, złocenie; srebro złocone; skóra rekina, oplot jedwabny (?);
drewno, laka, róg; dł. głowni 46 cm, krzywizna 1,3 cm, dł. całk. 62,5 cm, dł. w pochwie 64,5 cm.
Japonia, XVII - XVIII w.
Głownia w typie SHINOGI ZUKURI, z unikatowej, dziwerowanej stali, z sygnaturą BIZEN OSAFUNE SUKESADA, z przygrzbietową bruzdą. Na płazach dobrze widoczna linia hartowania stali - HAMON i HADA. Skuwka HABAKI złocona. Jelec - TSUBA w kształcie MOKKO, ze stopu SHAKUDO; szkoła GOTO, XVII w., nie sygnowana; powierzchnia fakturowana, z dekoracją reliefową wyobrażającą statek żaglowy siedmiu bogów szczęścia i płynącego żółwia; na odwrocie - złota skała wśród fal. Rękojeść - TSUKA z pierścieniową opaską FUCHI i głowicą KASHIRA, wykonanymi ze stopu SHAKUDO, z motywem reliefowym owadów i roślin, szkoła MINOGOTO, XVIII w. Okładziny z białej skóry rekina; oplot z czarnej taśmy, pod nim dwie MENUKI ze srebra złoconego, z motywem smoków. Pochwa - SAYA - z drewna pokrytego czarną laką o wiśniowym odcieniu; szyjka rogowa, karbowana, z uchem pętlicowym i gniazdem na nożyk KOGANATA (którego brak). Trzewik - KOJIRI ze stali pisanej srebrem we wzory plecionkowe.
Opis z wykorzystaniem certyfikatu autentyczności, autorstwa rzeczoznawcy - mgr Krzysztofa Polaka (w załączeniu).
261 Aukcji Dzieł Sztuki - Sztuka Dawna
13 lutego 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 730 EUR
4 196 - 5 594 EUR
Wyświetleń: 255 | Ulubione: 0

Rempex

13 lutego 2019 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte