823

Rusznikarz Hans STIFTER, Strzelba kołowa (Arkebuz), myśliwska

Estymacje: 3 963 - 5 128 EUR
Lufa dług. 805 mm (z warkoczem 843 mm), kal. 15 mm, gwintowana w 7 bruzd, w przekroju ośmioboczna, rozszerzająca się w części dennej, z mosiężną muszką u wylotu oraz podwójnym, szczerbinkowym celownikiem na części dennej. Na grzbiecie części dennej umieszczone jest nazwisko majstra rusznikarskiego „HANS STIFTER”, głęboko wybita, słabo czytelna marka oraz data „1673”. Zamek kołowy z wewnętrznym kołem. Blacha zamkowa stalowa, zdobiona wokół osi koła rytowaną dekoracją wiciowo - kwiatową w formie wieńca oraz wizerunkiem siedzącego na gałęzi ptaka (sokoła?). Kurek o dwóch szczękach zdobionych rytowaną dekoracją. Górna wizerunkiem potwora, dolna dekoracją w postaci stylizowanych liści. Panewka z odsuwaną przykrywką i osłoną od ognia odgiętą ku tyłowi. Osada (łoże i kolba) drewniane. Kolba typu niemieckiego, policzkowa z szufladką zamy kaną kościanym wieczkiem, niewątpliwie uzupełnionym w okresie późniejszym podobnie jak stopka kolby. Na policzku zaflekowany ślad po brakującej intarsji z kości, przedstawiającej zapewne postać łosia. Również na grzbiecie kolby uzupełniony brak kościanej dekoracji.
Łoże pod całą lufą uzupełnione. Brak mechanizmu spustowego oraz osłony spustu.W latach 1648 - 1720 w Pradze pracowało dwóch rusznikarzy, ojciec i syn, o tym samym imieniu i nazwisku. Przez pewien okres (1664 - 1683) pracowali razem w jednym warsztacie. Oferowaną strzelbę należy raczej łączyć ze starszym z nich, ojcem który sygnował swe wyroby „HANS STIFTER”, podczas gdy syn podpisywał swe wyroby jako „JOHAN” lub „JOHAN CHRISTOF STIFTER”.Stal, drewno, kość.
Długość 1090 mm. Czechy, Praga, Hans STIFTER, 1673.
261 Aukcji Dzieł Sztuki - Sztuka Dawna
13 lutego 2019 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
2 331 EUR
3 963 - 5 128 EUR
Wyświetleń: 184 | Ulubione: 0

Rempex

13 lutego 2019 CET/Warsaw

Rempex
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
+48 669 222 259
Poniedziałek
11:00 - 19:00
Wtorek
11:00 - 19:00
Środa
11:00 - 19:00
Czwartek
11:00 - 19:00
Piątek
11:00 - 19:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte