ozdobionych delikatnymi płaskorzeźbionymi ornamentami i owalnymi plakietami kameowymi (niebieskimi z białymi postaciami) z wytworni Wedgwooda;
serwantka - 143,5 x 122,5 x 42,5 cm, postumenty - 143,5 x 32,5 x 42,5 cm;
Europa Środkowa, pocz. XX w.
Serwantka w formie prostopadłościennej szafki z szufladką, zamykanej przeszklonym pojedynczymi drzwiczkami, ujętej dwoma wysmukłymi szafkami - postumentami wspartymi na czterech graniastych nóżkach. Dodatkowe szafki - postumenty o analogicznej formie do wsporników serwantki. Całość fornirowana mahoniem, z polami ujętymi profilowanymi listwami i rozetami w narożach oraz owalnymi plakietami porcelanowymi (niebieskie z białymi postaciami) na skrzydłach drzwi postumentów. Skrzydło drzwi korpusu głównego serwantki podzielone szprosami, z owalnym polem pośrodku, przeszklone fazowanymi szybkami. We wnętrzach zębate listwy z możliwością regulacji położenia półek (po dwie w każdym korpusie).
Interesujący zestaw mebli do jadalni, zapewne pierwotnie z w pełni tapicerowaną kanapą, którą flankowały dwie szafki-postumenty. Meble o prostych formach i delikatnej dekoracji, eleganckie, rzadkie. Wykonane na pocz. XX wieku w Europie Zachodniej, być może we Francji pod wpływem mebli angielskich powstających na fali powrotu do form klasycystycznych za panowania króla Edwarda VII.