335

Numismatyka Krajowa, Tom I i II, Stężyński-Bandtkie 1839, 1840 - oryginał w pięknej oprawie

Pozycję wcześniej oferujemy Państwu pierwszy polski grosz, wybity za panowania Kazimierza III Wielkiego.

Przedmiotem tej oferty jest pierwszy polski katalog numizmatyczny - Numismatyka Krajowa - ułożony i wydany w dwóch tomach przez Kazimierza Władysława Bandtkiego h. Stężyński w latach 1839-1840.

Łącznikiem między nimi jest zaś nie tylko to, że są one pierwsze w swej klasie, ale też fakt, że w tym pierwszym polskim katalogu zilustrowany jest dokładnie TEN egzemplarz grosza, który my oferujemy pod numerem 334!

Cechy charakterystyczne grosza nie pozostawiają ku temu najmniejszych wątpliwości. To dokładnie on jest zilustrowany na Tablicy I pod numerem 4.

Natomiast oferowany tutaj egzemplarz "Numismatyki Krajowej" to oryginalne wydanie z lat 1839-1840, w pięknym stanie zachowania.

Blok kompletny, cięty w epoce, z zachowanym dawnym, nakrapianym barwieniem krawędzi. W każdym z tomów tylko ukośnie obcięty górny narożnik czystej karty przedtytułowej, a poza tym bez ubytków.

Na kartach tytułowych dawna pieczęć własnościowa z ozdobnymi inicjałami EB w okręgu (dla nas anonimowe).

Stan bloku znakomity. Papier czysty, a żelazowe wykwity niewielkie. Zachowane ładne, szerokie marginesy. Tablice wprawione na końcu każdego z tomów, niepoprzycinane. Na tablicach widoczne nieliczne adnotacje ołówkiem przy niektórych pozycjach. W pozostałej części bloku żadnych dopisków nie zauważyliśmy.

Oprawa współczesna, w pełną skórę, doskonale oddająca ducha epoki, została wykonana w pracowni Librarium.

Skóra w pięknym, klasycznym, koniakowym kolorze.

Złocenia na grzbiecie wykonane oryginalnymi tłoczkami. W charakter epoki doskonale wkomponowuje się również ścisłe dopasowanie oprawy do formatu bloku.

Krawędzie oprawy pięknie obrysowane przyciemniającym je "tłoczeniem na ślepo". Tak samo przyciemniona skóra grzbietu. W narożnikach sekretnie wytłoczone bez złocenia małe ozdobniki o motywach roślinnych, dobrze korespondujące z motywami wyzłoconymi na grzbiecie. Na odwrocie każdego z tomów wytłoczony nasz superexlibris. Złocone tłoczenia na pierwszej stronie okładki są natomiast wiernym odwzorowaniem napisów ze strony tytułowej.

Przepiękna, bibliofilska pozycja. Majstersztyk!

Zdecydowanie polecamy.

Drukiem J. Glücksberg, Warszawa 1839 i 1840.

Wymiary: ~17.5 x 24 cm.

Aukcja 10 - wybitna kolekcja Średniowiecza
08 lutego 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
585 EUR
1 050 EUR
179%
Wyświetleń: 307 | Ulubione: 2

Marciniak

08 lutego 2020 CET/Warsaw

  100

Marciniak
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Al. Jerozolimskie 65/79
00-697 Warszawa
+48 22 407 02 20
+48 782 280 880
Poniedziałek
10:00 - 17:00
Wtorek
10:00 - 17:00
Środa
10:00 - 17:00
Czwartek
10:00 - 17:00
Piątek
10:00 - 17:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte