113

Stanisław Wojcieszyński pseud. Wostan, Rzeźba zoomorficzna, 1981

Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite

Stanisław Wojcieszyński (Wostan), Rzeźba zoomorficzna, 1981

Ceramika cześciowo emaliowana i angobowana, 26 x 41 cm,

Rzeźba sygnowana i datowana ("WOSTAN 81").

Rzeźba pochodzi z atelier artysty.

Stanisław Wojcieszyński urodził się 14 listopada 1915 r. w Koźminie Wielkopolskim. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie, studiował grafikę w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1935-1938). W 1939 r. został zmobilizowany i walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., po klęsce wyemigrował do Francji, gdzie wstąpił do polskich oddziałów. Po zajęciu Francji przez został aresztowany i do 1945 r. przebywał w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu zamieszkał w Paryżu, gdzie ponownie zajął się sztuką. Tworzył ekspresyjne rzeźby z barwionego gipsu i cementu oraz kompozycje strukturalne z różnych tworzyw, a także dynamiczne rzeźby abstrakcyjne w metalu i drewnie. Interesował się również technikami collage’u i drzeworytu. Ważnym źródłem inspiracji twórczej była dla niego sztuka prehistoryczna i rzeźba tak zwanych ludów prymitywnych. Reprezentował Francję na wielu międzynarodowych wystawach sztuki. Zmarł 28 lipca 1989 r. w Beynes, gdzie spoczął na miejscowym cmentarzu.
Aukcja sztuki emigracyjnej
09 czerwca 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
812 EUR
Wyświetleń: 164 | Ulubione: 0

Art Maniac

Aukcja sztuki emigracyjnej
09 czerwca 2019 CEST/Warsaw

Art Maniac
Art-Maniac Piotr Skiba
ul. Jarzębinowa 18
95-100 Zgierz
+488502091694