349

SKARGA, PIOTR, Rocznedzieie Kośćielne Od Narodzenia Pana y Boga naszego Iesvsa Christvsa. Wybrane z Rocznychdzieiow Kośćielnych Cezara Baronivsza, Kardynała S. R. K., nazwanych Annales Ecclesiastici Przez X. Piotra Skargę Societatis Iesv, Kraków 1607, druk. Andrzej Piotrkowczyk. Roczne dzieje kościelne ks. Piotra Skargi stanowią polskie tłumaczenie Roczników kościelnych (łac. Annales ecclesiastici) autorstwa Cezara Baroniusza (1538-1607), włoskiego kardynała i wybitnego historyka Kościoła. Wielkie, dwunastotomowe dzieło Baroniusza przedstawiało dzieje Kościoła od narodzin Chrystusa do końca XII w., będąc jednocześnie repliką na Centurie Magdeburskie, tj. historię Kościoła opracowaną nieco wcześniej przez autorów luterańskich. M.in. Lord Acton uznawał Roczniki za najwspanialszą historię Kościoła wszech czasów. Utrzymane w duchu kontrreformacji dzieło Baroniusza wykorzystał Skarga, który podporządkował swój przekład na potrzeby walki z lokalną herezją. Skracając i opuszczając wiele z oryginalnego tekstu, wysuwał równocześnie na plan pierwszy informacje o walce kolejnych synodów z wyznawcami herezji i prześladowaniach zwolenników papiestwa przez ludzi, których uważał za prekursorów protestantyzmu. Choć różnowiercom polskim groził w Rocznikach bliżej nieokreślonymi karami, to jednak był zwolennikiem ograniczonej tolerancji, uznając ją wszakże za rozwiązane tymczasowe. Przekład Skargi poprzedzony jest listem, który otrzymał od Baroniusza wraz z błogosławieństwem. Dopiero niniejsze wydanie z 1607 r. jest kompletne i uwzględnia wszystkie 12 tomów dzieła Baroniusza (w wydaniu z 1603 r. znalazło się ich tylko 10). Oferowany egzemplarz trafił w 1608 r., czyli zaraz po wydrukowaniu, do zakonu franciszkanów reformatów, mieszczącego się do dziś przy kościele św. Antoniego Padewskiego w Warszawie (na str. tytułowej dopiski atramentem z epoki: pro Refectorio Conventus Varsaviensis P. P. Reformatorum ad S. Antonium Padvanum anno 1608, itd.). 16 nlb. + 1202 str. + 16 nlb.; stan bdb., oprawa twarda, półskórek, na grzbiecie tłoczone i złocone zdobienia oraz tyt., na stronie tyt. uzupełnione niewielkie ubytki narożników, brak kilku ostatnich kart (w części skorowidzowej); format 4o;
XXVI Aukcja Antykwariatu Wu-eL
15 czerwca 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
1 845 EUR
Wyświetleń: 76 | Ulubione: 0

Antykwariat Wu-eL

15 czerwca 2019 CEST/Warsaw

Antykwariat Wu-eL
Antykwariat Wu-eL
ul. św. Wojciecha 1 / U3
70-410 Szczecin
+48517727267