ŚMIGIEL. Adelt, Martin, Historia de Arianismo Olim Smiglam Infestante oder Historische Nachricht von des ehmaligen Schmieglischen Arianismi, wyd. George Marcus Knoch, Gdańsk 1741; dzieje zboru braci polskich w wielkopolskim Śmiglu – jednego z głównych ośrodków arianizmu w Polsce, założonego przez właściciela miasta, Eliasza Arciszewskiego, w latach 70. XVI w.; na str. przedtyt. cz.-b. miedz. przedstawiający widok miejscowości, nad którym unosi się putto z herbem Śmigla; poszczególne rozdziały poświęcone charakterystyce miasta, ufundowaniu arańskiego kościoła, ariańskim nauczycielom i wygnaniu arian z Polski; 84 str., st. bdb., na przedniej wyklejce nieaktualne wpisy własnościowe, oprawa twarda, ćwierćskórek, lekkie przetarcia; format 16d;
Jedną z najważniejszych postaci w dziejach społeczności ariańskiej Śmigla był Eliasz Arciszewski herbu Prawdzic. Ten znany teolog zakupił Śmigiel w 1589 r. Następnie wspierał finansowo zbór i szkołę. Zmarł około 1630 r.